• Paweł Lisicki - Nowa wspaniała przyszłość - spotkanie prowadzi Ziemkiewicz

  W Warszawskiej Galerii Delfiny odbyło się spotkanie autorskie Pawła Lisickiego autora książki Nowa wspaniała przyszłość" które poprowadził Rafał Ziemkiewicz.  Czytaj więcej...
 • Murem za Klepacką, czyli przeciwko Nowemu Zamordyzmowi

  Wściekły atak organizacji LGBT i grzejących się przy nich celebrytów na polską mistrzynię olimpijska, Zofię Klepacką, powinien być dla wszystkich normalnych Polaków sygnałem alarmowym. Czytaj więcej...
 • Nauczyciele ze sztachetą

  Żenada w polskich szkołach jest skutkiem nałożenia się różnych działań i różnych emocji, ale bezpośrednimi sprawcami kłopotów tegorocznych maturzystów i gimnazjalistów są policjanci. Ponieważ w dzisiejszym jazgocie życia publicznego nikt już nie pamięta niczego, co było dawniej niż przedwczoraj, na wszelki wypadek przypomnę: policjanci tuż przed obchodami stulecia odzyskania niepodległości, dzięki wybraniu właściwego momentu zdołali skutecznie chwycić rząd za gardło, przydusić i wydusić podwyżki. Czytaj więcej...
 • Europa nas ocali

  Po tym, jak Władysław Kosiniak-Kamysz wprowadził PSL w koalicję z "tęczowymi" z LGBTQ i z "zielonymi", domagającymi się "otwarcia klatek", zakazu hodowli zwierząt futerkowych, drobiu, a nawet zakazu dojenia krów - wydawało mi się, że już nic głupszego polityczny lider polskiej wsi zrobić nie może. Czytaj więcej...
 • Facebook, Google, Youtube, Twitter: prywatny totalitaryzm

  Ponad trzydzieści lat temu amerykańska telekomunikacja zdominowana została do tego stopnia przez kilka wielkich koncernów, na czele z American Telephone & Telegraph, że praktycznie stworzyły one monopol. Wielcy gracze bez trudu dogadywali się między sobą, uniemożliwiając konkurentom wejście na intratny rynek. Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
czwartek, 28 styczeń 2016 19:54

Plusy dodatnie: Żaryn, Biskup, Memches, Staniszewski

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Plusy dodatnie m.in o "polskich obozach koncentracyjnych" Plusy dodatnie m.in o "polskich obozach koncentracyjnych"

Jan Żaryn o "polskich obozach koncentracyjnych" , Dr. Bartłomiej Biskup - o bieżącej polityce. Komentarze Filip Memches i Mariusz Staniszewski.

Rafał Ziemkiewicz:
Taki tytuł w Rzeczpospolitej: „Unia zmusi koncerny do płacenia”. Taki myk na przykład: „rebranding” czyli firma kupuje mnóstwo reklamy w innej odnodze firmy matki, albo firma kupuje licencję na coś – na przykład ładną nazwę - od innej firmy, która również należy do tego samego koncernu i to są koszty. A pieniądze płyną tam gdzie trzeba i formalnie jest wszystko w porządku. To zauważono w Komisji Europejskiej i określono jako zagrożenie.
Jak w Polsce ktoś wymyśli, że trzeba to ukrócić, to okazuje się, że korowody mędrców wieszczą: nie ma co opodatkowywać go godzi w wolny rynek, albo za to wszystko zapłacą konsumenci....
A może by naszych mędrców podesłać do Brukseli. Niech tam opowiadają, niech Komisji Europejskiej udowadniają co jest bez sensu.
Jest projekt żeby przekopać Mierzeję Wiślaną, tak aby Elbląg mógł znowu pełnić rolę portu do którego jest dostęp z Bałtyku. A Donald Tusk już nam to przecież z Wołodią załatwił. Wołodia obiecał i otworzył Cieśninę Pilawską, ale jak to Wołodia, formalności są takie że nie ma mowy o prowadzeniu normalnej żeglugi.

 

Dr. Bartłomiej Biskup

Ziemkiewicz: Grzegorz Schetyna wygrał wybory. Jest sprawnym politykiem który zadbał o to przed wyborami.
Dr. Bartłomiej Biskup: PO przestała być partią władzy, przekształca się w partię kadrową. Schetynę wybrało 8,5 tysiąca członków partii która ma ok 30 000 członków.
Ziemkiewicz: Jak to jest, że SLD ma więcej członków niż partia która rządzi obecnie wspólnie z PSL w samorządach?
Dr. Bartłomiej Biskup: PO jest partią stosunkowo młodą, a ponadto to styl zarządzania czyli utrzymywanie partii typowo wodzowskiej. Odejście Donalda Tuska oznaczało, że ci którzy zostali wcześniej odtrąceni powinni dostać trochę władzy w ręce. Tak się nie stało. Powoduje to erozję wewnętrzną partii. Ludzie którzy tam pracują przestają wierzyć, że są tam potrzebni.
Schetyna głosi, że wróci do „pracy u podstaw”, do korzeni, nawet nawrót do Kościoła zaczyna przepowiadać. To nie wróży dobrze PO, chodzenie z brzega w brzeg raz Tusk: „nie będziemy klękać przed biskupami” a następnie Schetyna powrót do kościoła to może być zbyt wiele dla lewicowego elektoratu Platformy.

Ziemkiewicz: Co się stało z sondażami? No może istnieje IBRIS, ale on wiadomo, Petru tam ma zawsze niewiarygodny wynik.
Dzisiaj rzeczywiście jest ich mniej. Są jednak cząstkowe sondaże. Pokazują względne zrównanie PO i Nowoczesnej i brak wyraźnych ruchów PIS. Nie wydaje się żeby PiS-owi może jeszcze wzrosnąć.

Ziemkiewicz: Zdaje się że sprawa Trybunału nie wpływa szczególnie na słupki, a debata w KE może przykryć tę sprawę wizerunkowo.
dr. Biskup: Opozycja ma jeszcze kilka tematów które będzie podgrzewać w miarę tracenia gruntu w sprawie TK której rozwiązanie jest polityczne, a nie prawne. Na przykład ustawa medialna. Prawdopodobnie na dłuższą metę nie da się utrzymać stanu takiego niezdrowego podniecenia które tworzą obecnie media i różne "autorytety".

Profesor Jan Żaryn

Ziemkiewicz: Nie wiem czy ktoś to monitorował, ale jak Pan ocenia jak wiele publikacji wczorajszych z okazji wyzwolenia Oświęcimia, rozpoczęło od sformułowania Polski Obóz Koncentracyjny.

Profesor Jan Żaryn: Na to złożyła się praca wielu środowisk na przykład PRL: w których Armia Czerwona wyzwalała Oświęcim i polskie miasta.

Nie ma wątpliwości, bo są badania, że głównym nadawcą takiego komunikatu który z Polaków czyni sprawców są media niemieckie. Z drugiej strony jest Rosja dla której taka narracja jest na rękę. Musimy pamiętać że Putin w 2009 roku na Westerplatte powiedział że duże narody muszą ustalać historię między sobą.

Ziemkiewicz: Z tego co Pan mówi to mamy do czynienia ze świadomą, przemyślaną strategią wizerunkową.

Profesor Jan Żaryn: Tak. Głównymi graczami są tu Rosja i Niemcy. Byłem na sympozjum na którym to Polskę obarczono grabieniem mienia żydowskiego. To wyjątkowo obrzydliwe twierdzenia, Polska została najpierw ograbiona przez Niemców, później przez Rosję Sowiecką.

Wydaje mi się że powinniśmy poszukać sojuszników wśród historyków żydowskich. Izrael zauważył, że Rosyjsko-Niemiecka narracja spychająca odpowiedzialność za wszystko co złe na Polskę jest czymś obrzydliwym.  A dominująca opowieść o holokauście - oprócz tego co niewątpliwie czyli wielkiej traumie narodu żydowskiego który utracił ponad 5,5 miliona ludzi - ma wiele niezbyt ptawdziwych wątków. Jeden z nich to rzekoma wina chrześcian.

 

Filip Mechmes, Mariusz Staniszewski

Ziemkiewicz To był tydzień z niusem: Nie będzie rezolucji PE w sprawie Polski. W kręgach eruokracji panuje przekonanie nie bardzo wyszło. Czy nie będzie więcej wyciągania na formum unijne spraw polskich
Filip Memches To wynika z wizerunkowej klapy oskarżycieli Polski. Ten cały spektakl był odrealniony. A wystąpienie Beaty Szydło było zwycięstwem. Warto powiedzieć kto nas oskarżał: to jest odpowiednik Palikota w Polsce, Wers. To środowisko ostatecznych liberałów.
Mariusz Staniszewski Politycy Niemieccy zaczęli do Polski przyjeżdżać i zastanawiać się co się tu zdarzyło. Mieli za złe swoim służbom, że nie byli odpowiednio poinformowani. Z drugiej strony politycy zachodni zrozumieli, że obrażając Polaków zrobią sobie z nas wroga, a jest konieczność współpracy na wielu polach.
Memches: Wydaje się że PiS źle wybrał koalicjanta w PE, jedyna sensowna partia z którą można tam współpracować to Brytyjscy Torysi. Ale to Torysi będą ważną siłą w próbie brexitu i tu PiS będzie miał ważną rolę.
Staniszewski: Parlament Europejski i Komisja Europejska, to ciała łagodnie mówiąc bardzo mało demokratyczne. A taki spektakl jak debata o Polsce to właśnie taki sygnał który aktywizuje zwolenników brexitu – wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

Ziemkiewicz: Czy jest w Platformie kto myśli strategicznie? Grzanie tematu TK, czy też wybierania przez rząd szefa mediów publicznych – co jest normą w wielu państwach Europy – nic im nie daje.
Staniszewski: Głównym zadaniem Platformy jest zamordowanie Nowoczesnej – jeśli chce przeżyć. Spodziewajmy się w najbliższych tygodniach wyciągania haków na Petru.

Ziemkiewicz: O co chodzi z zamieszaniem o 20 milionów do Ojca Rydzyka?

Memches: Jest jeszcze sprawa która się z tym wiąże: dzisiaj była też wrzutka w wielu mediach która mówiła że rząd wycofuje się z programu 500+. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z prawdą.

Staniszewski: Myślę, że ktoś w jakiejś komisji był nadgorliwy. Zrobił poprawkę która nie była po myśli decydentów w PiS. Ale zostało to zauważone.   

 

Dzisiaj w Plusach dodatnich Plusach ujemnych. Start godz 20.05 Radio Plus

Główne wątki na uziemkiewicza.pl

Czytany 4952 razy

Artykuły powiązane

 • Dudek, Karpowicz, Warzecha, Staniszewski - Plusy dodatnie Dudek, Karpowicz, Warzecha, Staniszewski - Plusy dodatnie

  Rafał Ziemkiewicz: Szalona szafiarka twierdzi, że mąż kazał. Ostatni argument wskoczył na miejsce - mamy dokumenty których "nigdy nie było". Wszystko dawno opisane przez historyków, potępione przez autorytety i zagłuszone przez media.

 • Jurasz, Staniszewski, Warzecha, Zybertowicz - Plusy dodatnie Jurasz, Staniszewski, Warzecha, Zybertowicz - Plusy dodatnie

  Dzisiaj w Plusach dodatnich Plusach ujemnych: Prof Andrzej Zybertowicz – socjolog, Witold Jurasz, Michał Staniszewski, Łukasz Warzecha.

 • Program Plusy 1 października 2015 Program Plusy 1 października 2015

  Podsumowanie roku rządów Ewy Kopacz - przez samą premier i przez opozycję. Znaczenie wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. I trwająca kampania wyborcza - polską scenę polityczną skomentuje politolog Uniwersytetu Warszawskiego - dr Bartłomiej Biskup.