• Paweł Lisicki - Nowa wspaniała przyszłość - spotkanie prowadzi Ziemkiewicz

  W Warszawskiej Galerii Delfiny odbyło się spotkanie autorskie Pawła Lisickiego autora książki Nowa wspaniała przyszłość" które poprowadził Rafał Ziemkiewicz.  Czytaj więcej...
 • Murem za Klepacką, czyli przeciwko Nowemu Zamordyzmowi

  Wściekły atak organizacji LGBT i grzejących się przy nich celebrytów na polską mistrzynię olimpijska, Zofię Klepacką, powinien być dla wszystkich normalnych Polaków sygnałem alarmowym. Czytaj więcej...
 • Nauczyciele ze sztachetą

  Żenada w polskich szkołach jest skutkiem nałożenia się różnych działań i różnych emocji, ale bezpośrednimi sprawcami kłopotów tegorocznych maturzystów i gimnazjalistów są policjanci. Ponieważ w dzisiejszym jazgocie życia publicznego nikt już nie pamięta niczego, co było dawniej niż przedwczoraj, na wszelki wypadek przypomnę: policjanci tuż przed obchodami stulecia odzyskania niepodległości, dzięki wybraniu właściwego momentu zdołali skutecznie chwycić rząd za gardło, przydusić i wydusić podwyżki. Czytaj więcej...
 • Europa nas ocali

  Po tym, jak Władysław Kosiniak-Kamysz wprowadził PSL w koalicję z "tęczowymi" z LGBTQ i z "zielonymi", domagającymi się "otwarcia klatek", zakazu hodowli zwierząt futerkowych, drobiu, a nawet zakazu dojenia krów - wydawało mi się, że już nic głupszego polityczny lider polskiej wsi zrobić nie może. Czytaj więcej...
 • Facebook, Google, Youtube, Twitter: prywatny totalitaryzm

  Ponad trzydzieści lat temu amerykańska telekomunikacja zdominowana została do tego stopnia przez kilka wielkich koncernów, na czele z American Telephone & Telegraph, że praktycznie stworzyły one monopol. Wielcy gracze bez trudu dogadywali się między sobą, uniemożliwiając konkurentom wejście na intratny rynek. Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
czwartek, 17 grudzień 2015 19:17

Dudek, Moczydłowski - Plusy dodatnie Plusy ujemne

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Plusy Dodatnie Pludy Ujemne goście prof. Antoni Dudek, Łukasz Moczydłowski Plusy Dodatnie Pludy Ujemne goście prof. Antoni Dudek, Łukasz Moczydłowski uziemkiewicza.pl

Dzisiaj w audycji Plusy dodatnie Plusy ujemne. Prof. Antoni Dudek i Łukasz Moczydłowski - pisarz autor powieści "Zaraza" Komentatorzy: Tadeusz Płużański i Mariusz Gierej.

Start audycji o godzinie 20.05. Główne wątki na bieżąco poniżej.

Rafał Ziemkiewicz
W pewnej rozterce. Ostatnie plusy przed świętami. W wigilię nie będę zawracał Państwu głowy. Następne dopiero po święcie Trzech Króli. A to w naszej rzeczywistości politycznej to duuużo czasu.
Jak Lepper szalał po sejmie to myślałem że nic więcej nie można wymyślić. A tu proszę bardzo. Posłowie z transparentami. Ale wystarczy wyłączyć kamery i od razu spokój. Nie ma korowodów do mównicy posłów Nowoczesnego Ryszarda.
Mam wizję, że ta wojna specjalnie PiS-owi nie zaszkodzi. Jest jak w filmie „Wag the dog”, w którym, żeby przykryć sex skandal z prezydentem wymyślono wojnę z Albanią, ale jedynie w mediach. U nas media grzeją jakieś tematy które nie interesują ludzi. Powtarzają je po zachodnich mediach którym uprzednio własnoręcznie je podrzucili.

Macierewicz zapowiedział odtajnienie zbioru zastrzeżonego. To zbiór z teczkami ludzi których odtajnienie zastrzegło MSW po roku 89 pod pretekstem, że ci ludzie jeszcze mogą być potrzebni. I za tydzień czy dwa jak mawiał Kiszczak „niejedna aureola spadnie”.
Wojciech Sumliński został uniewinniony z zarzutu że chciał przehandlować raport z likwidacji WSI Gazecie Wyborczej. Co samo w sobie jest już bzdurą – Gazecie Wyborczej? Po co? Ale w tej sprawie jest coś ciekawszego. Bo albo Sumliński mówił prawdę albo Komorowski. I co teraz? Przeprosić Sumlińskiego – wsadzić Komorowskiego.

Prof. Antoni Dudek
Ziemkiewicz: Co z sondażami? Z dnia na dzień PiS-owi spada o naście procent?

Dudek: Sondaż pojedynczy czy też dwa niewiele nam mogą powiedzieć. Trzeba patrzeć na trendy, wiele badań przez kilka miesięcy. Wtedy można coś powiedzieć. Na razie Nowoczesna odbiera Platformie.
W sondażach mamy dwa bieguny jedni twierdzą, że są absolutnie miarodajne i precyzyjne drudzy, że nie ma co sobie nimi głowy zawracać.
W różnych społeczeństwach jest różny poziom wędrujących elektoratów. W Polsce jest spory odsetek ludzi którzy podejmują decyzję wyborczą nad kartą do głosowania. Dlatego sondażownie mają u nas nieco trudniej.

We Włoszech nie ma Trybunału Konstytucyjnego od półtora roku i co? Nic się nie dzieje.  We Włoszech nie ma Trybunału Konstytucyjnego od półtora roku i co? Nic się nie dzieje.
Ale Włochy są ciekawym przypadkiem gdzie Unii Europejskiej udało się zmienić rząd.
Czy interesy Niemieckie w Polsce są zagrożone? Czy interesy banków, sieci handlowych i telekomunikacyjnych które dysponują wielkimi pieniędzmi są zagrożone? To wszystko kwestia dyplomacji i dogadania interesów. Pytanie czy Rząd PiS nie otworzy zbyt wielu frontów walki. Nie możemy zrównywać Niemców i Rosjan.
Kupiliśmy kiedyś rafinerię Możejki na Litwie. Może trzeba było wydać te same pieniądze na przedstawianie Polskich interesów w krajach postsowieckich? Nasze akcje stałyby tam znacznie lepiej.

Łukasz Moczydłowski – autor powieści „Zaraza”

Mamy w powieści bardzo dekadencką wizję kraju Alanów który przypadkiem mocno przypomina Polskę ale również resztę „zachodnich demokracji”. A po drugiej stronie granicy są ludy stepu które zagrażają bytowi państwa. Ale to nie zewnętrzna agresja jest największym zagrożeniem. To pewna choroba która toczy ludzi, a oni nawet o niej nie wiedzą.

Ziemkiewicz: polecam Państwu powieść „Zaraza” jako doskonały prezent pod choinkę.

Łukasz Moczydłowski jest przedstawiany jako krytyczny apologeta polskiego nacjonalizmu. Polacy mają własne podejście do narodu. Polski nacjonalizm ma wielki potencjał do budowania wspólnoty. Polski nacjonalizm tworzony przez Dmowskiego operował na pojęciu cywilizacji a nie rasy. Sławne są jego słowa o tym że krew murzyna i białego pod mikroskopem niczym się nie różni.  

 

Komentatorzy: Tadeusz Płużański i Mariusz Gierej.

Mariusz Gierej

Chciałbym żebyśmy zaczęli od orędzia premier Beaty Szydło.

Miało być mocne walnięcie pięścią w stół. Niestety PiS ma problem z kontynuowaniem tematu. Nie wystarczy coś powiedzieć, trzeba budować narrację.

PiS-owi brakuje spójnej i jasnej polityki informacyjnej. W sytuacji której jesteśmy gdy media mocno atakują PiS brakuje spokojnych wypowiedzi przedstawicieli partii. Jest ważne co się mówi i kto to mówi. W PiS jest cała masa bullterierów, a brakuje ludzi którzy mówią rzeczowo i w stonowanej formie.

Pytanie gdzie jest ekipa która poprowadziła świetne dwie kampanie dla PiS?

 

Tadeusz Płużański

Oczekuje się od PiS żeby się zajął rządzeniem. Minęło 28 dni od objęcia rządu a już PiS jest rozliczany z rządzenia. Nie było takiego poziomu hejtu.

W ministerstwach trwa mocna praca czyszcząca. Na takie odnowienie liczyli wyborcy. Dyskusja została zdominowana przez sprawę Trybunału Konstytucyjnego. Nie dość jasno i głośno padają słowa o tym, że nawet po zmianie sędziów nie ma tam żadnej równowagi we wpływach partii.

Ziemkiewicz: Jaki jest potencjał sporu o Trybunał Konstytucyjny?

Ten temat się wypalił. Ale to co zrobiono z tego tematu będzie żyło. Narracja o skoku na demokrację, dyktaturze będzie żyła. Podsycana przez media zachodnie do których piszą polscy dziennikarze. Jest podobnie jak z Węgrami i Orbanem.  

Ziemkiewicz: Prezydent Andrzej Duda powiedział, że się wstydzi za to że w III Rzeczpospolitej nie udało się osądzić zbrodniarzy stanu wojennego.

Płużański: W przeciwieństwie do Janiny Paradowskiej która się wstydzi takiego prezydenta ja jestem z niego dumny.

 

Link do audycji na portalu Radia Plus

Czytany 10650 razy

Artykuły powiązane