• Paweł Lisicki - Nowa wspaniała przyszłość - spotkanie prowadzi Ziemkiewicz

  W Warszawskiej Galerii Delfiny odbyło się spotkanie autorskie Pawła Lisickiego autora książki Nowa wspaniała przyszłość" które poprowadził Rafał Ziemkiewicz.  Czytaj więcej...
 • Murem za Klepacką, czyli przeciwko Nowemu Zamordyzmowi

  Wściekły atak organizacji LGBT i grzejących się przy nich celebrytów na polską mistrzynię olimpijska, Zofię Klepacką, powinien być dla wszystkich normalnych Polaków sygnałem alarmowym. Czytaj więcej...
 • Nauczyciele ze sztachetą

  Żenada w polskich szkołach jest skutkiem nałożenia się różnych działań i różnych emocji, ale bezpośrednimi sprawcami kłopotów tegorocznych maturzystów i gimnazjalistów są policjanci. Ponieważ w dzisiejszym jazgocie życia publicznego nikt już nie pamięta niczego, co było dawniej niż przedwczoraj, na wszelki wypadek przypomnę: policjanci tuż przed obchodami stulecia odzyskania niepodległości, dzięki wybraniu właściwego momentu zdołali skutecznie chwycić rząd za gardło, przydusić i wydusić podwyżki. Czytaj więcej...
 • Europa nas ocali

  Po tym, jak Władysław Kosiniak-Kamysz wprowadził PSL w koalicję z "tęczowymi" z LGBTQ i z "zielonymi", domagającymi się "otwarcia klatek", zakazu hodowli zwierząt futerkowych, drobiu, a nawet zakazu dojenia krów - wydawało mi się, że już nic głupszego polityczny lider polskiej wsi zrobić nie może. Czytaj więcej...
 • Facebook, Google, Youtube, Twitter: prywatny totalitaryzm

  Ponad trzydzieści lat temu amerykańska telekomunikacja zdominowana została do tego stopnia przez kilka wielkich koncernów, na czele z American Telephone & Telegraph, że praktycznie stworzyły one monopol. Wielcy gracze bez trudu dogadywali się między sobą, uniemożliwiając konkurentom wejście na intratny rynek. Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
czwartek, 19 listopad 2015 19:07

Plusy dodatnie Plusy ujemne - prof. Dudek dr. Kowalski

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Plusy Dodatnie Pludy Ujemne goście prof. Antoni Dudek, dr. Paweł Kowalski Plusy Dodatnie Pludy Ujemne goście prof. Antoni Dudek, dr. Paweł Kowalski uziemkiewicza.pl

Plusy Dodatnie Plusy Ujemne rozpoczynamy po starcie audycji w Radio Plus o godzinie 20

Dzisiaj w audycji: Prof. Antoni Dudek politolog UW

Dr. Paweł Kowalski SWPS

Komentatorzy:
Michał Kuź – Nowa Konfederacja
Filip Memches – Rzeczpospolita

Tekst zawiera głóne wątki audycji. Zachęcamy do odsłuchania całości na stronie Radia Plus. Na końcu tekstu umieścimy link prowadzący do strony na której można odsłuchać zapisaną audycję, gdy tylko strona pojawi się w serwisie Radia Plus.

 

Rafał Ziemkiewicz - Plusy dodatnie Plusy ujemne witam Państwa jak co czwartek Rafał Ziemkiewicz. Dzisiaj o polityce, głównie krajowej. Ale z dr. Pawłem Kowalskim o sprawach europejskich.

Ponadto o paru generalnych rzeczach. Wezbrało we mnie żeby trochę rzeczy wytłumaczyć. Był w Polsce taki człowiek Roman Dmowski – pisał o tym że nie ma w polityce pojęcia słuszności, że jest siła i interes. Chciałbym aby ludzie zajmujący się polityką zaczęli zadawać właściwe pytania: co my z tego możemy mieć, i co oni mogą nam zrobić, czego oni mogą od nas chcieć, co mogą nam dać?

Dowód europejskiej solidarności leży pod dnem Bałtyku. Dlatego bądźmy solidarni zróbmy koncert, podświetlmy coś na trzy kolory. Ale nie umierajmy za Nordstream.

Ciekawostka: przyznano nagrodę im Andrzeja Wojciechowskiego. Jak informuje niezawodny portal dostała go dziennikarka która „rozpracowała skoki”... Panie dziennikarka dostała nagrodę godną patrona.

Anatomia fałszu sprawy SKOK-ów jest ciekawa, napisałem o tym felieton. Jest na Interii.

Pan Wojciechowski przypomnę poszedł do Ministra Spraw Wewnętrznych i dostał koncesję na Radio. 

 

Prof. Antoni Dudek - Rafał Ziemkiewicz
PiS ma komfort jakiego jeszcze żadna partia w historii nie miała. Pamiętajmy że to jednak koalicja jest tam Gowin i Ziobro.

Kukiz nie chce być przystawką. Próbują zbudować swoją tożsamość. Beata Szydło nie wspomniała o zmianie konstytucji więc Ruch Kukiza nie zagłosował za wotum. Kukiz prawdopodobnie będzie pchał PiS do radykalizacji. Dzisiejsze zadowolenia Kukiza w przypadku aresztowania posła Burego może na to wskazywać.

To bardzo szybki rząd. Chociaż można było zrobić posiedzenie w sprawie wymiany szefów służb rano zamiast wieczorem. Wiemy że oni już wcześniej złożyli dymisje ale nie byłoby powodów do ogłaszania „nocnych zmian”.

Bardzo trudno będzie zrealizować 500 zł na dziecko. Do takiej akcji jest potrzebna spora struktura organizacyjna. Potrzebni są urządnicy którzy to wykonają, systemy informatyczne... 

Pytanie ile potrwa „miodowy miesiąc” to znaczy kiedy wyborcy zaczną się niecierpliwić gdy zauważą, że zapowiedziane zmiany nie idą z prędkością która była zakładana. Jeśli przychodzi rząd który ma zamiar zmienić mnóstwo rzeczy jednocześnie to jest to bardzo trudne. Poprzedni rząd administrował i realizował własne interesy. Ten chce zmienić niemal wszystko. 

O szybkości nowego rządu o tym, że prawdopodobnie już na początku roku zmiany zaczną grzęznąć w tzw. imposibilizmie. Zmiana w służbach to podstawa, ale zaraz czeka nas zmiana w mediach publicznych. Przypomnieć trzeba że był rząd który tego nie zrobił – rząd Buzka. I skończyło się tym że musiał rząd kupować płatny czas w komercyjnych telewizjach bo Kwiatkowski odmówił czasu antenowego.

Prof. Gliński zapowiedział, że będzie uruchomiona produkcja dużych filmów historycznych. I pytanie jaka będzie realizacja czy powierzy to „swoim” „zaprzyjaźnionym” czy też pójdzie szerzej.

Trzeba pamiętać, że nie było radykalnej zmiany nastrojów społecznych które doprowadziły do wyboru PiS. To przypływ i koincydencja. Gdyby do sejmu wszedł Korwin i Kukiz PiS musiałby dzielić się władzą. 

Kim jest w tej chwili Jarosław Kaczyński? Czy aby nie trzeba stworzyć stanowiska „komendanta”? Media chcą napuścić polityków PiS na siebie. Na razie to się nie udaje, ale każda władza rodzi konflikty i sytuacje kryzysowe więc nie wiadomo co będzie w przyszłości.

Dr. Paweł Kowalski - Rafał Ziemkiewicz

Politycy i media mówią że wszystko się w Europie po zamachach zmieniło? Czy to ma jakiś głębszy sens?

Unia funkcjonuje od kryzysu do kryzysu, udaje się jej te kryzysy przejść. Unia po kryzysie greckim ma lepsze procedury i taka sytuacja nie może się powtórzyć. 

Czy kiedy o secesji mówi Wielka Brytania to nie jest niebezpieczne dla Unii Europejskiej? Być może chodzi o to żeby Europa przeżyła wspólnie naprawdę duży kryzys po to żeby była większa chęć do jednoczenia.

Z innej beczki. Nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się kto stoi za tą wielką migracją. Cui bono powstaje pytanie? Rosji odpuszczono zbrodnie na Ukrainie, Turcji sfałszowane wybory.

Są głosy że to Turcja wyposaża ludzi w euro i telefon żeby nie ponosić kosztów utrzymania u siebie. Turcja przez wiele lat była traktowana przez Unię po macoszemu.

Michał Kuź Nowa KonfederacjaFilip Memches - Rzeczpospolita - Rafał Ziemkiewicz

PiS podejmuje kroki żeby oczyścić Polską scenę polityczną.
To czego bym oczekiwał od PiS to znacznie większego poziomu determinacji i radykalizmu. Ale zdecydownie mniej mówienia o tym. Mniej przesady retorycznej. To był grzech który PiS popełniał. - Michał Kuź.

Gazeta Wyborcza wiosną nazwała skok Platformy na Trybunał Konstytucyjny brutalnym zamachem. Nawet przychylna gazeta nie mogła tego wytrzymać. Machiavelli mówił że aby dokonać zmian dobrych dla ludzi należy to przeprowadzić niezwykle szybko. Szykuje się wiele zmian i powinny zostać zrobione jak najsprawniej. - Filip Memches.

Jest widoczna presja mediów Niemieckich. Niemcy nie wyrzucą nas z Unii bo jesteśmy dla nich ważnym partnerem handlowym. Wymiana handlowa Niemiec z Polską jest znacznie większa niż z Rosją. Niemieckie pogróżki jeśli chodzi o naszą politykę to jest największy sojusznik dla Jarosława Kaczyńskiego.
Obawy Polaków wobec uchodźców są ekonomiczne. Lewica chce to wtłoczyć w wojnę kulturową.

Polska opinia publiczna pozbyła się kompleksów. Gazeta Wyborcza coraz częściej wyłącza komentarze pod swoimi tekstami. Bo idą one dokładnie w poprzek jej narracji. Podobnie dzieje się w TVN.

Kancelaria byłego prezydenta zastosowała strategię Machiavellego jak robić coś brzydkiego to hurtem. Skok na kasę meble i czajnik. W Stanach Zjednoczonych mówi się, że ktoś kto nie może już się ubiegać o prezydenturę, zaczyna budować swoje dziedzictwo. W przypadku Komorowskiego trudno o tym mówić. 

 

 

Czytany 8091 razy

Artykuły powiązane

 • Paweł Lisicki - Nowa wspaniała przyszłość - spotkanie prowadzi Ziemkiewicz Paweł Lisicki - Nowa wspaniała przyszłość - spotkanie prowadzi Ziemkiewicz

  W Warszawskiej Galerii Delfiny odbyło się spotkanie autorskie Pawła Lisickiego autora książki Nowa wspaniała przyszłość" które poprowadził Rafał Ziemkiewicz. 

 • I ty zostaniesz antysemitą I ty zostaniesz antysemitą

  Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś o Marcu 1968 od muzeum "Polin" - a obawiam się, że wśród nie znających miejscowych stosunków, naiwnych cudzoziemców, sporo takich jest - dowie się czegoś takiego: Polacy, antysemici od urodzenia, nienawidzą w swoim kraju "obcych".

 • Ziemkiewicz: PiS znosi władzę gorzej niż poprzednie rządy Ziemkiewicz: PiS znosi władzę gorzej niż poprzednie rządy

  Nasilające się poczucie bezkarności to nie tyle wejście w buty PO, ile buty każdej kolejnej władzy. Każda do pewnego czasu robiła, co chciała, i sondaże nie spadały. I każda była niezwykle zdumiona, gdy przegrywała wybory! I niestety ten syndrom w PiS następuje. Okazuje się, że PiS znosi władzę gorzej niż poprzednie rządy. Co gorsza, odwraca pewną prawidłowość... - mówi Rafał Ziemkiewicz w wywiadzie dla Super Expressu.

 • Ziemkiewicz: zamieszanie wokół Trybunału obniża prestiż wysokich instytucji państwa Ziemkiewicz: zamieszanie wokół Trybunału obniża prestiż wysokich instytucji państwa

  - Mamy do czynienia z groteską. Wysokie instytucje państwowe odbierają sobie powagę podejmując orzeczenia do których absolutnie nie są uprawnione i które nie leżą w ich kompetencjach. Trybunał Konstytucyjny w oczywisty sposób nie miał prawa zignorować ustawy sejmowej, a rząd nie ma prawa decydować o tym, które orzeczenia Trybunału opublikuje, a które uzna za nielegalne - mówi Rafał Ziemkiewicz na łamach Radia Warszawa.

 • Ziemkiewicz: Byliśmy dobrym czarnuchem, który znał swoje miejsce Ziemkiewicz: Byliśmy dobrym czarnuchem, który znał swoje miejsce

  Obecne zaostrzenie sytuacji oczywiście nie wynika z żadnego zagrożenia dla praw człowieka czy demokracji, bo to są pierdoły propagandowe. Wiadomo, że nie to powoduje, że z Ameryki przyjeżdża jakiś facet z sekretariatu stanu żeby nas strofować, tylko to, że przyzwyczailiśmy tamte potęgi do uległości - mówi Rafał Ziemkiewicz w wywiadzie dla Kresy.pl.