• Polska w pozycji horyzontalnej

  W słowach cenzuralnych nie sposób należycie oddać rozmiarów tej politycznej katastrofy, jaką był antyirański szczyt w Warszawie. Czytaj więcej...
 • Praworządność "na oko"

  Kłopoty pani Aleksandry Dulkiewicz z nazwą jej komitetu wyborczego przeciętnemu Polakowi wydadzą się zawracaniem głowy, ale rzecz jest charakterystyczna. Czytaj więcej...
 • Medialne ogony merdają swymi psami

  Rozmawiałem kiedyś z Władysławem Frasyniukiem - wiem, że brzmi to nieprawdopodobnie, ale, naprawdę, sięgam pamięcią takich czasów, kiedy z ludźmi dziś już kompletnie oszalałymi z nienawiści do PiS dało się normalnie rozmawiać. Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3

wtorek, 22 wrzesień 2015 11:43

Fantastyka przywraca ludziom książki

Napisane przez Polska The Times / Bogusław Mazur
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Rafał A. Ziemkiewicz pisarz science fiction Rafał A. Ziemkiewicz pisarz science fiction red

- Polska fantastyka mogłaby być w świecie równie popularna, jak skandynawska literatura kryminalna – mówi Rafał Ziemkiewicz, pisarz i publicysta, trzykrotny laureat prestiżowej Nagrody im. Janusza A. Zajdla w rozmowie z Bogusławem Mazurem.

Dlatego w latach 70-tych i 80-tych poznawaliśmy zachodnią fantastykę przez jej najlepsze dokonania. I nie zdawaliśmy sobie z tego sprawę, że średni poziom nie jest wyznaczany przez Philipa K. Dicka a przez książeczki, tak zwane nowelizacje Star Trek czy przez gry role-playing game. To wszystko sprawiało, że ten próg był u nas wysoki. Trzeba było dobrze radzić sobie z literacką materią słowa, żeby w ogóle startować do pisania. I to jest cały czas widoczne, polska fantastyka generalnie jest dobrze pisana i na ogół stawia sobie jakieś wyzwania intelektualne, zajmuje się różnymi rozważaniami, a nie tylko czystą komercją i odtwarzaniem schematów.

To jest naprawdę bardzo ciekawa literatura, której jedynym kłopotem bywa to, że jest zbyt polska, ponieważ nasze problemy nie są koniecznie problemami dobrze rozumianymi przez Europę. A nie mamy takiego wsparcia, jakiego udziela choćby Unia Wydawców Skandynawskich, która włożyła duże pieniądze w wylansowanie skandynawskiego kryminału na markę światową. Gdyby ktoś w podobny sposób wylansował na świecie polską fantastykę, to jestem przekonany, że przyniosłoby to duże zyski.

No, ale nie ma kto lansować... Ministerstwo Kultury tego nie zrobi ani nie zrobi Instytut im. Adama Mickiewicza, który się zajmuje dojeniem budżetu M. St. Warszawy za pomocą badziewiastej instalacji z papierowych kwiatków.

Całość na: Fantastyka przywraca ludziom książki

Czytany 2848 razy

Artykuły powiązane

 • Skłonność do fantazjowania jest odwieczna. To przejaw ludzkiej inteligencji Skłonność do fantazjowania jest odwieczna. To przejaw ludzkiej inteligencji

  Skłonność do fantazjowania - a zatem i do literatury fantastycznej - jest odwieczna, bo fantazjowanie jest jednym z przejawów ludzkiej inteligencji.

 • Żaden hejt nie pomoże Żaden hejt nie pomoże

  Niepoważna sprawa i lekceważę ją – że tak sparafrazuję „prezydęta całej Europy” – ale z pewnego punktu widzenia może ciekawa. Gazeta „Fakt”, odkąd publicznie zwróciłem uwagę, że ze zwykłej, bezideowej bulwarówki niemiecki wydawca przeformatował ją w coś w „gazetę wyborczą dla debili”, usiłuje się zemścić urządzeniem mi jakiegoś hejciku.

 • Bęc Tokarczuk w czoło Bęc Tokarczuk w czoło

  Wydaje mi się, że byłem jednym z pierwszych recenzentów, który poznał się na talencie Olgi Tokarczuk. Zajmowałem się wtedy jeszcze z wielkim zapałem literaturą - co prawda, powieść pod niezbyt fortunnym tytułem "E.E.", która przykuła mą uwagę, nie należała do gatunkowej fantastyki, ale było w niej coś z fantastycznych klimatów, a do tego świetne opanowanie słowa, głęboka znajomość psychologii, słowem, to, co u pisarza najważniejsze. Kontaktowałem się wtedy z młodą-obiecującą, robiłem wywiad do naszego pisma, wspominam ją jako osobę niezwykle ciekawą, robiącą najlepsze wrażenie.

 • Ziemkiewicz gościem lublin.com.pl Ziemkiewicz gościem lublin.com.pl

  Rafał Ziemkiewicz o polskiej fantastyce w rozmowie z Ryszardem Hołubowiczem dla lublin.com.pl.