• Polska w pozycji horyzontalnej

  W słowach cenzuralnych nie sposób należycie oddać rozmiarów tej politycznej katastrofy, jaką był antyirański szczyt w Warszawie. Czytaj więcej...
 • Praworządność "na oko"

  Kłopoty pani Aleksandry Dulkiewicz z nazwą jej komitetu wyborczego przeciętnemu Polakowi wydadzą się zawracaniem głowy, ale rzecz jest charakterystyczna. Czytaj więcej...
 • Medialne ogony merdają swymi psami

  Rozmawiałem kiedyś z Władysławem Frasyniukiem - wiem, że brzmi to nieprawdopodobnie, ale, naprawdę, sięgam pamięcią takich czasów, kiedy z ludźmi dziś już kompletnie oszalałymi z nienawiści do PiS dało się normalnie rozmawiać. Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3

środa, 22 czerwiec 2016 10:06

Ziemkiewicz o Ruchu Narodowym, Endecji, Kukizie, demokracji, systemie i PiS

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Współzakładam Stowarzyszenie Endecja z kolegami, których część jest posłami na Sejm Rzeczpospolitej, ale nie będzie ono pełnić roli partii politycznej. Ci politycy są w konkretnym ugrupowaniu Kukiz15 i tam się realizują politycznie. Natomiast to Stowarzyszenie będzie proponować pewne idee, rozwiązania, projekty ustaw, pomysły, które mam nadzieję klub Kukiz15 będzie podchwytywał i z czasem wypełni się endecką treścią. To jednak zależy od Pawła Kukiza i jego kolegów polityków, a nie ode mnie - mówi Rafał Ziemkiewicz w wywiadzie "W cztery oczy" dla portalu wRealu24.pl.

[...]

Generalnie będziemy, proszę się nie śmiać, wykuwać nową tożsamość, czyli to samo co robił Roman Dmowski np. z Popławskim. Tu nie chodzi o młodzieżówki, ale o ludzi myślę już wchodzących w życie zawodowe. Endecja powstała z głębokiego przekonania, że guzik będzie z Polski, jeżeli nie stworzy się na owe czasy Polaka nowoczesnego, stąd sławny tytuł Dmowskiego "Myśli Nowoczesnego Polaka". Nowoczesny Polak to miał być Polak będący obywatelem kraju, myślący w kategoriach swojego interesu. Myślę, że podstawy są już stworzone i jest wielu ludzi, którzy ukształtowali się w ruchu endeckim, choć różnie rozumianym. Myślę, że to kolejny etap pracy, której jednak nie wykona się w 2 czy 4 lata.

[...]

Histeryczni przeciwnicy PiSu chcą we mnie widzieć pisowca, pisowcy raczej chcą we mnie widzieć dywersanta, który uwłacza czci prezesa i neguje mity. Z kolei też słyszałem, że jestem agentem Putina i podpadłem także w środowisku narodowym, skąd trochę hejtu leci.

[...]

Widzę, że Paweł Kukiz jest człowiekiem uczciwym, który mówi to co chce osiągnąć, chociaż czasami sam nie wie do końcaw jaki sposób to zrobić. Stąd wrażenie jego pewnej zmienności, ale on po prostu szuka, gdyż ma wizję. Ja uważam, że Endecja może mu tę drogę do celu wypracować, ale ewidentnie nie chodzi o to, by stworzyć jeszcze jedną sektę. Dlatego Kukiz nie wziął pieniędzy z budżetu, nie zbudował struktury partyjnej i nie utworzył swoich baronów. Oczywiście to będzie strasznie trudne, bo z jednej strony nie można być na tyle naiwnym, że się zmieni system będąc poza nim, a z drugiej trzeba pamiętać, że jak się walczy z tym systemem, to się automatycznie staje jego częścią. Jest jednak angielskie powiedzenie, że dżentelmeni nie zajmują się łatwymi rzeczami, bo to wstyd.

Rafał Ziemkiewicz o Ruchu Narodowym, Endecji, Kukizie, demokracji, systemie i PiS

Czytany 6988 razy

Artykuły powiązane

 • Ulubiona trumna lewicy Ulubiona trumna lewicy

  Egzekucja Eligiusza Niewiadomskiego, mordercy Gabriela Narutowicza, pierwszego prezydenta Polski, nie była wymierzeniem przestępcy sprawiedliwej kary. Była zbrodnią sądową.

 • Korporacja Dobra Polska Korporacja Dobra Polska

  Jeśli pójść za radą magików od samodoskonalenia umysłu i zwizualizować sobie własny mózg jako pracownię, to u każdego faceta gdzieś w jej kącie znajduje się taki wór, do którego przez całe życie dorzuca on kolejne umarłe marzenia, niezrealizowane plany, niespełnione nadzieje i tak dalej.

 • Oświadczenie Oświadczenie

  Polityczne spory pomiędzy posłami wybranymi z listy Kukiz’15 zagroziły istnieniu stowarzyszenia Endecja, w które włożyłem wiele serca, a setki działaczy z całej Polski – wiele nadziei i pracy. Proszę ich wszystkich, aby temu zagrożeniu się przeciwstawili i przemogli je.

 • Decyzje Kukiza Decyzje Kukiza

  Decyzje, jakie podjął ostatnio Paweł Kukiz oznaczają ruinę pewnych nadziei, które z nim wiązałem.

 • Demokracja zbydlęcona Demokracja zbydlęcona

  Przykro to pisać, gdy się całe życie było republikaninem, ale demokracja, jaką znamy, kończy się.