• Nawalony Juncker, wkurzony Trump

  W światowej polityce nie było tak ciekawie od czasów bezpośrednio przed pierwszą wojną światową. Czytaj więcej...
 • Nie płaczę po Gersdorf

  Pewien zagraniczny dziennikarz, wyraźnie zdziwiony, że nie uważam skrócenia kadencji prezes Gersdorf za żadne horrendum i nie zamierzam się nigdzie kłaść Rejtanem w jej obronie, zapytał mnie, czy naprawdę się nie obawiam, że Sąd Najwyższy i inni sędziowie mogą po reformie orzekać niesprawiedliwie, niezgodnie z prawem i pod dyktando polityków. Czytaj więcej...
 • A więc klęska

  Gazety izraelskie, w przeciwieństwie do polskich, nie mają wątpliwości, jak ocenić naszą ekspresową rejteradę z ustawy „antydefamacyjnej” (Sejm, Senat i podpis prezydenta w 9 godzin – takiej legislacyjnego rekordu jeszcze nie było!). Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3

poniedziałek, 14 grudzień 2015 09:45

Ziemkiewicz: Kaczyński zawsze chciał mieć swoich komuchów

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(11 głosów)
Nieskazitelność nie wystarczy Nieskazitelność nie wystarczy fot. TV Republika / YouTube

"Super Express": - PiS zarzucał narodowcom prorosyjskość. I nagle w piątek dowiedzieliśmy się, że szefem PKP SA ma zostać Bogusław Kowalski, a więc właśnie przedstawiciel prorosyjskiego odłamu środowisk narodowych. Do tego są relacje ludzi, zdaniem których Kowalski jako TW "Mieczysław" miał na nich donosić SB. Po tych informacjach Kowalski zrezygnował. Skąd jednak w ogóle pomysł tej nominacji?

Rafał Ziemkiewicz: - Muszę przyznać, że szczęka mi opadła. Nie wyobrażam sobie, by liderzy PiS o przeszłości Kowalskiego nie wiedzieli. Co na nim ciąży, wiadomo od dawna. Nie bardzo wiem, jaką korzyść dla PiS miałaby dać nominacja Kowalskiego na szefa PKP. No, chyba że jest coś, o czym nie wiemy.

(...)

- PiS był zdeklarowany jako partia antykomunistyczna. Nominacje takie jak Kowalskiego mogą chyba zburzyć ten obraz?

- Cały ten mit Jarosława Kaczyńskiego jako twardego antykomunisty jest mocno przesadzony. I został stworzony przez jego przeciwników politycznych. Przyprawiano mu gębę radykała, mówiono, że to facet, który chce dekomunizować do gruntu.

(...)

Ukuty na początku lat 90. przez środowisko "Gazety Wyborczej" stereotyp "Kaczora dekomunizatora" zaczął żyć własnym życiem, został przyjęty jako pewnik. Tymczasem nominacje takie jak Bogusława Kowalskiego pokazują, że nie jest do końca prawdziwy.

(...)

Oczywiście PiS wizerunkowo na tym nic nie zyskuje, tylko traci. Z tym, że za tym też może stać pewna kalkulacja.

- Taka, że samym wizerunkiem nieskazitelności, partii ludzi uczciwych, poparcia się nie zyska. Oprócz grupy ludzi, którzy popierają w PiS antykomunizm, uczciwość, przejąć należy inne elektoraty czy grupy interesów, które PiS mogą poprzeć z innych powodów.

Z Rafałem Ziemkiewiczem rozmawia Przemysław Harczuk

Czytany 9604 razy

Artykuły powiązane

 • Nie płaczę po Gersdorf Nie płaczę po Gersdorf

  Pewien zagraniczny dziennikarz, wyraźnie zdziwiony, że nie uważam skrócenia kadencji prezes Gersdorf za żadne horrendum i nie zamierzam się nigdzie kłaść Rejtanem w jej obronie, zapytał mnie, czy naprawdę się nie obawiam, że Sąd Najwyższy i inni sędziowie mogą po reformie orzekać niesprawiedliwie, niezgodnie z prawem i pod dyktando polityków.

 • Cywilizacja onanistów Cywilizacja onanistów

  Ilekroć lewica wyprawia się na poszukiwanie swojej tożsamości, tylekroć okazuje się, że ta tożsamość sprowadza się tylko do jednego: na złość Kościołowi. Kościół uważa aborcję za zło, więc lewica uważa ją za dobrą.

 • Wielkie rzeźbienie w... Wielkie rzeźbienie w...

  Miły czytelnik niech sobie wyobrazi, tak gwoli kształcącej umysł rozrywki, jakie to by były jaja po wszystkich tefałenach, niusłikach, onetach i pudelkach, gdyby tak spalił się plastikowy sraczyk na budowie gdzieś w okolicach warszawskiego Żoliborza, i ktokolwiek, kogo można nazwać „pisowcem”, choćby anonimowy internetowy troll, powiązał ów „pożar” z celowym podpaleniem, a domniemane celowe podpalenie z bezpieczeństwem Prezesa PiS?

 • Chore dzieci zawsze wzruszą Chore dzieci zawsze wzruszą

  "Panie Ziemkiewicz, dlaczego pan milczy na temat protestu niepełnosprawnych"? Ano dlatego, że chce mi się już rzygać od tej hipokryzji.

 • Tożsamość z banki Tożsamość z banki

  Zastanawiam się, co takiego my, Polacy, zrobiliśmy aktorom, że akurat oni stali się grupą zawodową najbardziej chyba sfrustrowaną w Polsce, najbardziej gardzącą Polakami i stanowiącą żelazne zaplecze "opozycji totalnej" (bo jedno z drugim ściśle się łączy, o czym za chwilę)?