• Kaczyzacja Platformy, stuszczenie PiS-u

  Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tego, co zrobiła w Warszawie PO. I to, akurat, jak raz, 13 grudnia. Wybrać taki właśnie dzień na to, by odebrać warszawskie ulice ludziom takim, jak Jacek Kaczmarski, Zbigniew Herbert, "Inka" Siedzikówna i Lech Kaczyński, i oddać je ponownie Teodorowi Duraczowi, Leonowi Kruczkowskiemu, "Małemu Frankowi" i Armii Ludowej – to wyjątkowa perwersja. Czytaj więcej...
 • Wszyscy ubabrani

  Nie ma, kurde, kogo szanować. To jest dziś nasz największy problem. Nie ma kogo szanować. Czytaj więcej...
 • Niepodległość w czasach obłudy

  Napisałem kiedyś - i będę się trzymał tej metafory, bo uważam, że dobrze oddaje istotę sprawy - że w krajach, które możemy uznawać za normalne, polityka prowadzona jest według logiki piłki nożnej. Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3

środa, 29 czerwiec 2016 09:48

Wszyscy wiedzą lepiej

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Po prostu nie idzie uwierzyć, jacy głupi ci Anglicy. A jacy mądrzy nasi politycy, komentatorzy, zresztą nie tylko nasi – wszyscy, kto tylko nawinie się przed kamerę. Wszyscy wiedzą lepiej od samych Anglików, co dla nich dobre, wszyscy im współczują, ale i napominają surowo, że jak tak, to tak, muszą jak najszybciej odczuć konsekwencje swojej głupoty! Jak najszybciej i jak najbardziej surowo, niech ich zaboli, niech ich marny los odstraszy potencjalnych naśladowców!

[...]

Straszne, jak mało zostało w Europie rozumu. Jedna mała wysepka na Czerskiej i jeszcze mniejsze na Słupeckiej i Domanieckiej, kilka innych w Brukseli, Berlinie i na paru kampusach – a wszystko to otoczone morzem durnoty, której, że użyję frazy referendalnie spanikowanego redaktora Lisa, „zupełnie oszalałe tabloidy” potrafiły wmówić, że nie jest dobrze. A przecież w Unii Europejskiej dobrze jest. No powiedz Tomek, jak jest? Dobrze. A tobie, Wiesiek? Też dobrze. Jacek, Tomek, Adam, jak jest? No, lodzio-miodzio! No więc: „dobrze jest, psiakrew, a kto mówi, że nie, to go w mordę!”, jak to ujął był stary poczciwy Witkatz, nie wiedząc, że za bez mała sto lat okaże się pisowcem.

[...]

W chórze przestróg przed „rozmontowującym demokratyczne państwo prawa” Kaczyńskim pojawił się ciekawy ton: może i PiS chce demokracji, a ale nie demokracji liberalnej. Proszę zwrócić uwagę: demokracja zwykła,  bezprzymiotnikowa, to zło. Zagrożenie dla demokracji prawdziwej – liberalnej. A czym się różni od demokracji demokracja liberalna? Reakcja oświeconych elit na brexit pokazuje, że tym samym, czym się różniła demokracja socjalistyczna. A ta, jak mawiano za moich czasów, różniła się tym, czym krzesło elektryczne od zwykłego. W demokracji liberalnej oświecone masy zgadzają się ze swoimi elitami, idą tam, gdzie je prowadzą ludzie wykształceni i na pewnym poziomie, wyznający poglądy właściwe, wolne od obskurantyzmu, nacjonalizmu, ksenofobii, nietolerancji i innych grzechów, i potwierdzają to w głosowaniu. Natomiast w demokracji-demokracji jakaś hołota, starsi, gorzej wykształceni i z małych miasteczek ulegając populistom głosuje oświeconym elitom wbrew.

[...]

Skutki ogłoszenia woli wyjścia przez Brytyjczyków z politycznych struktur unii (bo przecież nie samego wyjścia – do tego jeszcze hen, hen, i na razie nikt nie wie, na czym ma ono polegać!) są zwyczajnie nieprzewidywalne. Jedno, czego można być pewnym, to że nie będą jednoznaczne. Każdy coś zyska i coś straci. Na przykład, dla Polski moim skromnym brexit jest generalnie niekorzystny, bo tracimy sojusznika w walce z różnymi głupimi pomysłami eurooligarchów.  Ale przynajmniej królewski Kraków przestanie być regularnie – pardon pour le mot – obrzygiwany przez pijanych brytoli, jako miejsce z tańszym chlańskiem i dziwkami poza Tajlandia, ale znacznie bliższe. Nie ma tego złego. W sprawach ważniejszych będzie podobnie – coś za coś.

Czytaj Subotnik Ziemkiewicza: Wszyscy wiedzą lepiej

Czytany 6220 razy

Artykuły powiązane

 • Europa ślepa, głucha i bezmyślna Europa ślepa, głucha i bezmyślna

  Towarzysz Lenin mawiał: "kapitaliści sami sprzedadzą nam sznur, na którym ich powiesimy". Proroctwo nie do końca się spełniło: kapitalizm, którego ostateczną śmierć ogłaszał Lenin sto lat temu, wciąż żyje i ma się nieźle, a ZSSR wręcz przeciwnie.

 • Równia pochyła demokracji Równia pochyła demokracji

  Demokracja w Polsce jest zagrożona! - powtarza od lat opozycja, która sama siebie nazwała "totalną" (skądinąd, wedle wszystkich reguł marketingu politycznego - samobójczo). Nie tylko usiłuje przekonać co do tego Polaków, ale też jeździ ze swym odkryciem nim za granicę i namawia, kogo tylko może, by możliwie głośno Polskę za łamanie demokracji potępił. 

 • Supermarket Europa Supermarket Europa

  Gdyby Jan Kochanowski miał okazje pisać o naszym członkostwie w Unii Europejskiej, pewnie by użył frazy – „nowe przysłowie Polak sobie kupi – że i przed akcesją, i po akcesji głupi”. 

 • Demokracja zbydlęcona Demokracja zbydlęcona

  Przykro to pisać, gdy się całe życie było republikaninem, ale demokracja, jaką znamy, kończy się.

 • Europa której się nie chcę Europa której się nie chcę

  Nie mogę sobie przypomnieć, w którym z zachodnich miast sobie to uświadomiłem po raz pierwszy.