• Przegniła Brytania

  Ponieważ wokół sprawy narosło sporo nieporozumień, muszę je wyjaśnić. A ponieważ wszystko zaczęło się od felietonu zamieszczonego tutaj, na interia.pl, muszę uczynić to właśnie w tym miejscu. Mowa o moim wyjeździe do Wielkiej Brytanii w ostatni weekend, który tym razem nie doszedł do skutku. Czytaj więcej...
 • Zmierzch bożków

  Zawsze tak jest, że kiedy mi się wydaje, iż "totalna opozycja" doszła już do ostatnich granic błazenady i dalej po prostu już się nie da - pokazuje mi ona, jak bardzo jej nie doceniam.  Czytaj więcej...
 • Jaro wszechmocny (ostatni Subotnik)

  Trudno o głupszy zarzut wobec polityka, niż ten, że „dzieli społeczeństwo”. Dzielenie ogółu na grupy docelowe jest podstawą politycznej technologii – podobnie zresztą, jak sztuki reklamy i marketingu. Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3

poniedziałek, 29 luty 2016 10:20

Żaden hejt nie pomoże

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Żaden hejt nie pomoże uziemkiewicza.pl

Niepoważna sprawa i lekceważę ją – że tak sparafrazuję „prezydęta całej Europy” – ale z pewnego punktu widzenia może ciekawa. Gazeta „Fakt”, odkąd publicznie zwróciłem uwagę, że ze zwykłej, bezideowej bulwarówki niemiecki wydawca przeformatował ją w coś w „gazetę wyborczą dla debili”, usiłuje się zemścić urządzeniem mi jakiegoś hejciku.

[...]

Wałęsa jako prezydent „falandyzował” prawo, a czasem otwarcie je łamał, używając służb specjalnych jak swoich prywatnych hajduków, omal nie zablokował wejścia Polski do NATO nagłą inicjatywą „NATO-bis” i omal nie zasadził w Polsce półjawnych placówek wywiadowczych KGB pod legendą eksterytorialnych „spółek” w opuszczanych przez Armię Czerwoną bazach, nie wspominając już o udaremnieniu próby lustracji w drodze „nocnej zmiany”. To chyba wystarczające powody, by każdy Polak, absolutnie każdy, a już zwłaszcza ten, który czuje się (i moim zdaniem słusznie) przez Wałęsę okłamany i wyślizgany miał prawo go rozliczać.

[...]

Złożyło się parę lat temu, że Marek Kamiński (dziś profesor w Kalifornii), w latach osiemdziesiątych prowadzący podziemne wydawnictwo STOP, a prywatnie przyjaciel z klubu fantastyki, napisał był książkę. Marek miałby prawo do ferowania wyroków, bo za drukowanie bibuły przesiedział prawie pół roku w więzieniu, i nikogo nie sypnął (a dopiero dziś wiemy, że wpadł nie dzięki odkryciom esbeckich śledczych, ale przez głupi przypadek i fanfaronadę pewnego człowieka, więc jego odmowa zeznań okazała się dla rozwoju sprawy kluczowa). Sypnął dopiero w tej książce. Ktoś się do niej dorwał i wpisał jego podziękowanie do mojego biogramu w Wikipedii – nigdy z tym nic wspólnego nie miałem, i do dziś bym ten wpis ignorował, ale skoro jest, to niech go analitycy mego życiorysu zechcą łaskawie przeczytać.

[...]

Fakt, że pisałem science fiction, a nie cokolwiek innego – bo nawet z tego, podobnie jak i ze studiów, próbują mi dziś różni idioci robić zarzuty – wynikał właśnie między innymi z tego, że w tej działce, zlekceważonej i przez władzę, i przez opozycję, jakimś dziwnym sposobem nie obowiązywał wtedy socjalizm i wszystkie jego układy. Aczkolwiek cenzura obowiązywała i jedno z pierwszych opowiadań mi zdjęła w całości, z czego byłem zresztą dumny niepomiernie, podobnie jak z opowieści redaktora Klawińskiego z „Młodego Technika”, na którego pewien emeryt nawrzeszczał z powodu publikacji innego mojego opowiadania, że „za jego czasów” to pismo by kazał zamknąć, a tego Ziemkiewicza po prostu rozstrzelać – nazywał się ten emeryt Zenon Kliszko, jeśli to komuś coś mówi..

Czytaj Subotnik Ziemkiewicza: Żaden hejt nie pomoże na stronie DoRzeczy.pl

Czytany 7141 razy

Artykuły powiązane

 • Ziemkiewicz dla Wyborczej Ziemkiewicz dla Wyborczej

  Zgodnie z życzeniem uczestników twitterowej sondy, zamieszczam poniżej obszerne fragmenty wywiadu, który jakieś półtora roku temu przeprowadził ze mną pracownik „Gazety Wyborczej” do jej internetowego serwisu.

 • Strategie wyparcia Strategie wyparcia

  Fachowo nazywa się to: „odmową wiedzy”, albo właśnie „wyparciem”. Potocznie mówi się o „nieprzyjmowaniu do wiadomości”. Jakkolwiek zwał: ogłoszenie długo oczekiwanej ekspertyzy grafologicznej krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych, potocznie zwanego Instytutem Sehna, uaktywniło w sferze publicznej działania świetnie się nadające na przedmiot badań dla psychiatrii społecznej – jeśli taka dziedzina nauki istnieje. A jeśli nie istnieje, to gdzie jak gdzie, ale w Polsce powinna powstać, bo jest bardzo potrzebna.

 • Trump, czyli... nic się nie stało Trump, czyli... nic się nie stało

  Koniec NATO! Koniec Ameryki! Ba, koniec Zachodu jako takiego... Ciemności zapadają nad światem.

 • Ziemkiewicz: zwycięstwo Trumpa to „kopnięcie w tyłek” lewicowo-liberalnej międzynarodówki Ziemkiewicz: zwycięstwo Trumpa to „kopnięcie w tyłek” lewicowo-liberalnej międzynarodówki

  - Coś, co lewicowo-liberalnej międzynarodówce wydawało się przesądzone, czyli światowa rewolucja tęczowo-genderowo-feministyczno-neoliberalna, dostało straszliwy cios. Oczywiście nie pierwszy i nie ostatni – mówi Rafał Ziemkiewicz w rozmowie z Kresami.pl na temat wyników wyborów w Stanach Zjednoczonych.

 • Jezus się wstydzi Jezus się wstydzi

  Kiedy tak patrzyłem na spektakl buty i bezczelnego zrzucania z siebie winy, urządzony przez panią Gronkiewicz-Waltz, nie mogłem się opędzić od wspomnień, jaka to kiedyś była pobożna kobieta. Przynajmniej w sensie akcentowania tej pobożności.