• Wirtualny Gupek

  Załapałem się jeszcze za młodu na parę wizyt w instytucji o dźwięcznej nazwie "GUKPPiW" (czyli: Główny Urząd Kontroli Publikacji, Prasy i Widowisk), w kręgu pisarzy i wydawców zwanej "gupkiem", a potocznie - cenzurą. Czytaj więcej...
 • I ty zostaniesz antysemitą

  Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś o Marcu 1968 od muzeum "Polin" - a obawiam się, że wśród nie znających miejscowych stosunków, naiwnych cudzoziemców, sporo takich jest - dowie się czegoś takiego: Polacy, antysemici od urodzenia, nienawidzą w swoim kraju "obcych". Czytaj więcej...
 • Polityka symboliczna

  Nowelizacja ustawy o IPN to kolejna już polityczna akcja, przebiegająca według arcypolskiego schematu: najpierw się nadymamy, potrząsamy piąstką i odgrażamy, że z tego, co się słusznie należy, "nikt nam nie weźmie nic", że "nie oddamy ani guzika" - a potem, w zderzeniu z twardą rzeczywistością, tracimy nie tylko wszystkie guziki, ale i całe gacie na dokładkę. Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3

sobota, 12 grudzień 2015 17:39

Da capo al fine - Subotnik Ziemkiewicza

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Da capo al fine Da capo al fine

Kolejny odcinek serialu „bęc wuja w czoło i jest wesoło” rozpoczęła tym razem „Gazeta Wyborcza” sensacyjnym niusem, że Beata Kempa z kancelarii premiera w liście do Andrzeja Rzeplińskiego odmówiła publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Po paru godzinach zaczęły się słabo przebijać sprostowania rządu, że publikacji nie odmówiono, że jest na to jeszcze tydzień, list dotyczył wątpliwości, dlaczego przewodniczący Rzepliński, wbrew własnym wcześniejszym zapowiedziom, zwołał posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego w składzie pięcioosobowym.

(...)
Po raz bodaj pierwszy w swej historii TVN i TVP zauważyły istnienie Telewizji Republika, a to na okoliczność wywiadu Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS potępił w nim ludzi wywlekających polskie spory za granicę i szukających w unijnych instytucjach wsparcia dla wewnętrznej walki politycznej w kraju, ubolewając, że leży to w naturze „najgorszego sortu Polaków” (szkoda, swoją drogą, że prowadząca wywiad Katarzyna Hejke nie dała mu szansy wyjaśnić, z jakich powodów nie mieściły się w tym nagannym wzorcu np. starania PiS o debatę w europarlamencie na temat sfałszowanych wyborów samorządowych).
(...)

Nie wiem jeszcze, jak wypadnie „kryterium uliczne” pomiędzy PO a PiS (zresztą, wiem – wypadnie zależnie od tego, jak kto chce żeby wypadło, i skąd w związku z tym zaczerpnie takie informacje o liczebności obu manifestacji, jakie mu będą potrzebne). Jako wewnętrzny sprawdzian opozycji wyszło wcale nie tak dobrze, jak ona zapewne sądzi. Najgorzej chyba dla KOD-u: „spontaniczna akcja obywateli” okazała się całkowicie outsourcingową firmą usługową dla PO i Nowoczesnej.
(...)
Gdy swego czasu pisałem, że walka o Polskę rozgrywa się między rządzącą mafią a opozycyjną sektą, sądziłem, że są to cechy PO i PiS jako takich. Zaczynam mieć wrażenie, że się pomyliłem – że to polska wersja znanego z zachodniej Europy zjawiska „obrotowej sceny politycznej”. Tam owa obrotowa scena polega na tym, że kto w opozycji, ten jest rzecznikiem praw socjalnych, a kto u władzy – stabilności budżetowej, a po wyborach gładko opozycja z władzą zamienia się hasłami, w czym etykiety „chadek” czy „socjalista” w najmniejszym stopniu nie przeszkadzają.

 

Da capo al fine - Subotnik Ziemkiewicza

Czytany 4943 razy

Artykuły powiązane

 • Polityka symboliczna Polityka symboliczna

  Nowelizacja ustawy o IPN to kolejna już polityczna akcja, przebiegająca według arcypolskiego schematu: najpierw się nadymamy, potrząsamy piąstką i odgrażamy, że z tego, co się słusznie należy, "nikt nam nie weźmie nic", że "nie oddamy ani guzika" - a potem, w zderzeniu z twardą rzeczywistością, tracimy nie tylko wszystkie guziki, ale i całe gacie na dokładkę.

 • Aborcja i naziole Aborcja i naziole

  W najnowszym sondażu najgorliwiej chyba nienawidzącego PiS medium, jakim jest TVN, PiS został „wyceniony” na 42 proc., a zsumowane poparcie PO i Nowoczesnej wyniosło dokładnie połowę tego, 21 proc.

 • Nowoczesna – sztandar wyprowadzić! Nowoczesna – sztandar wyprowadzić!

  Katarzyna Lubnauer podpisała Grzegorzowi Schetynie umowę koalicyjną. Spełniło się więc marzenie „Gazety Wyborczej” o „zjednoczeniu opozycji demokratycznej” – i dobrze jej tak.

 • Polityczna opera mydlana Polityczna opera mydlana

  Dla ludzi normalnych rozrywka jest tylko rozrywką. Ci w stanie ciągłego „wzmożenia” nawet zwykłe umpa umpa muszą przyszeregować do którejś ze stron podziału na politycznych Hutu i Tutsi.

 • Nie załkam po TVN-ie Nie załkam po TVN-ie

  Kara nałożona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji na TVN za stronnicze relacjonowanie przez TVN-24 zeszłorocznego "ciamajdanu" wzbudziła falę krytyki – co ciekawe, najintensywniejszej po "pisowskiej" stronie debaty publicznej.