• Wieczny Smoleńsk

  I znowu, po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, powtarza się to samo i tak samo - z jedną tylko różnicą, że wojska zamieniły się pozycjami i używaną bronią. Czytaj więcej...
 • Kaczyzacja Platformy, stuszczenie PiS-u

  Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla tego, co zrobiła w Warszawie PO. I to, akurat, jak raz, 13 grudnia. Wybrać taki właśnie dzień na to, by odebrać warszawskie ulice ludziom takim, jak Jacek Kaczmarski, Zbigniew Herbert, "Inka" Siedzikówna i Lech Kaczyński, i oddać je ponownie Teodorowi Duraczowi, Leonowi Kruczkowskiemu, "Małemu Frankowi" i Armii Ludowej – to wyjątkowa perwersja. Czytaj więcej...
 • Niepodległość w czasach obłudy

  Napisałem kiedyś - i będę się trzymał tej metafory, bo uważam, że dobrze oddaje istotę sprawy - że w krajach, które możemy uznawać za normalne, polityka prowadzona jest według logiki piłki nożnej. Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3

piątek, 24 sierpień 2018 12:08

Delegalizacja ONR? Możecie im nakukać Wyróżniony

Napisane przez RAZ / red
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(11 głosów)
Delegalizacja ONR? Możecie im nakukać fot. Wikipedia.org

Temat "delegalizowania ONR" wraca jak bumerang, albo jak swego czasu "stawianie Ziobry i Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu" za rzekome doprowadzenie do śmierci byłej minister Blidy. 

(...)

W istocie jedyne "coś", które zrobić mogli, to rzeczonym Ziobrze i Kaczyńskiemu, z przeproszeniem, skoczyć na puklerz.

Prawidłowość akcji zatrzymania byłej minister i zasadność postawienia jej zarzutów potwierdziło pięć niezależnych od siebie procesów sądowych, poświęconych różnym aspektom tej sprawy, a także, pośrednio, komisja sejmowa posła Kalisza, która jako jedyny zarzut potrafiła politykom PiS postawić utworzenie do walki z mafią węglową "zespołu międzyresortowego" - albowiem, jak bystrze zauważył pan Kalisz, konstytucja takich zespołów nie przewiduje.

(...)

Dziś PO i jej przystawki skiepściły się na tyle, że do liderów Zjednoczonej Prawicy nawet nie mają co szurać - wybór na nowy cel ich ataków Obozu Narodowo-Radykalnego wydaje się więc racjonalnym dostosowaniem zamiarów do posiadanych sił. ONR to organizacja dość prężna, ale niewielka, choć uporczywe skupienie na niej uwagi wpływowych mediów i polityków formacji do niedawna rządzącej sprzyja oczywiście jej szybkiemu rozrostowi. 

(...)

Sprawa ma kilka poziomów. O pierwszym i podstawowym nie będę tu wiele pisał, bo zrobiłem to raptem dwa tygodnie temu w felietonie "Faszyzm urojony".

(...)

Odłóżmy jednak na bok naszą historię, opluwaną przez neo-targowicę, i spójrzmy na sprawę pragmatycznie.

Otóż gdyby nawet - załóżmy - współcześnie działająca organizacja odwołująca się do tradycji przedwojennego ONR była taka, jak ją malują michnikopodobne media (choć, rzecz charakterystyczna, jej wrogowie nie potrafią podać żadnego konkretnego powodu postulowanej delegalizacji - poza subiektywnymi opiniami i zdjęciami skinheadów sprzed ponad dwudziestu lat), gdyby, jednym słowem, nie szło o ONR, ale coś pokroju NOP-u czy "Falangi", to - tak na poważnie - jaki ta delegalizacja miałaby mieć sens? Po co? No?

Zapytam: czy któryś z polityków i autorytetów "totalnej opozycji", tak przecież zakochanych we wszystkim co niemieckie zadał sobie pytanie: a dlaczego Niemcy nie zdelegalizowali u siebie neonazistów, dlaczego działają oni i paradują w rocznicę śmierci Hessa zupełnie legalnie i pod ochroną policji?

Z sympatii dla nazistowskich idei? Nie, w najmniejszym stopniu.

Po prostu rozsądek podpowiada, że lepiej mieć radykałów legalnych, a więc zmuszonych w jakiś sposób się temperować i poddanych jakiejś kontroli - niż spychać ich do podziemia.

(...)

Nie ma żadnego pomysłu na Polskę, niczego do zaproponowania, wpadka goni wpadkę, a prowizorka, klejona skoczem, prowizorkę? To straszmy faszyzmem i nadymajmy się, jak to z faszyzmem wygramy. Click to Tweet

(...)

Niektórzy pisowcy rzeczywiście wykazali się głupotą i przerażeni, że zaraz takie oskarżenia padną, sami zaczęli deklarować, że oni też ONR chcą zdelegalizować - choć tak samo jak i PO nie potrafią podać żadnego ku temu powodu. 

(...)

Generalnie jednak prorokuję, że "antyfaszystowskie" wzmożenie PO i lewicy, i agresja konkretnie przeciwko ONR, źle się dla nich skończy.

(...)

Nie życzę "totalnej opozycji" dobrze, ale jako katolik (kiepski, ale się staram) mam obowiązek błądzących napominać. Więc napominam. Na moim podwórku używało się w takich sytuacjach rubasznego powiedzonka, którego nie zacytuję w całości, ale zaczynało się od słów: "nie strasz, nie strasz, bo..." Resztę niech sobie pan Schetyna z panem Trzaskowskim wyguglają.

Cały felieton do przeczytania na fakty.interia.pl.

 

Czytany 930 razy

Artykuły powiązane

 • Niepodległość w czasach obłudy Niepodległość w czasach obłudy

  Napisałem kiedyś - i będę się trzymał tej metafory, bo uważam, że dobrze oddaje istotę sprawy - że w krajach, które możemy uznawać za normalne, polityka prowadzona jest według logiki piłki nożnej.

 • Bzdury, które zachwyciły Obamę Bzdury, które zachwyciły Obamę

  "Gazeta Wyborcza" zamieściła "duszosczypatielnyj" tekst Anny Applebaum "Kto mi ukradł przyjaciół", reklamowany jako "brawurowy esej, który zachwycił Baracka Obamę".

 • Kuszenie "peezelu" Kuszenie "peezelu"

  Nazywanie odbytych właśnie wyborów "samorządowymi" brzmi cokolwiek śmiesznie. Formalnie, oczywiście - ale chyba odkąd istnieje w Polsce wybieralny samorząd i samorządowe wybory, nigdy nie były one mniej samorządowe, niż te sprzed tygodnia. 

 • Szczepienia, czyli Bunt Nas Szczepienia, czyli Bunt Nas

  Zaskoczę państwa, ale ostatniego przed wyborami samorządowymi felietonu nie zamierzam wcale poświęcać tym wyborom.

 • Pan Bóg jest pisowcem Pan Bóg jest pisowcem

  Jeśli prawdą jest, co napisała w ostatnim "Wprost" Joanna Miziołek (a zwykle jest dobrze w takich sprawach zorientowana), że w kręgach kierowniczych PO wiąże się ogromne nadzieje z filmem "Kler", że zdaniem polityków opozycji jego sukces kasowy przełoży się na zmianę społecznych nastrojów, a ciężkie oskarżenia miotane przez Smarzowskiego wzbudzą falę, która pozwoli "totalnej opozycji" wygrać wyborczy trójskok zwrotem ku radykalnemu antyklerykalizmowi – to na Nowogrodzkiej mogą już chłodzić szampana.