• Paweł Lisicki - Nowa wspaniała przyszłość - spotkanie prowadzi Ziemkiewicz

  W Warszawskiej Galerii Delfiny odbyło się spotkanie autorskie Pawła Lisickiego autora książki Nowa wspaniała przyszłość" które poprowadził Rafał Ziemkiewicz.  Czytaj więcej...
 • Murem za Klepacką, czyli przeciwko Nowemu Zamordyzmowi

  Wściekły atak organizacji LGBT i grzejących się przy nich celebrytów na polską mistrzynię olimpijska, Zofię Klepacką, powinien być dla wszystkich normalnych Polaków sygnałem alarmowym. Czytaj więcej...
 • Nauczyciele ze sztachetą

  Żenada w polskich szkołach jest skutkiem nałożenia się różnych działań i różnych emocji, ale bezpośrednimi sprawcami kłopotów tegorocznych maturzystów i gimnazjalistów są policjanci. Ponieważ w dzisiejszym jazgocie życia publicznego nikt już nie pamięta niczego, co było dawniej niż przedwczoraj, na wszelki wypadek przypomnę: policjanci tuż przed obchodami stulecia odzyskania niepodległości, dzięki wybraniu właściwego momentu zdołali skutecznie chwycić rząd za gardło, przydusić i wydusić podwyżki. Czytaj więcej...
 • Europa nas ocali

  Po tym, jak Władysław Kosiniak-Kamysz wprowadził PSL w koalicję z "tęczowymi" z LGBTQ i z "zielonymi", domagającymi się "otwarcia klatek", zakazu hodowli zwierząt futerkowych, drobiu, a nawet zakazu dojenia krów - wydawało mi się, że już nic głupszego polityczny lider polskiej wsi zrobić nie może. Czytaj więcej...
 • Facebook, Google, Youtube, Twitter: prywatny totalitaryzm

  Ponad trzydzieści lat temu amerykańska telekomunikacja zdominowana została do tego stopnia przez kilka wielkich koncernów, na czele z American Telephone & Telegraph, że praktycznie stworzyły one monopol. Wielcy gracze bez trudu dogadywali się między sobą, uniemożliwiając konkurentom wejście na intratny rynek. Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

piątek, 24 marzec 2017 11:45

Repolonizacja, czyli walka z wiatrakami

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Polskie media są w stanie fatalnym, ale leczenie ich patologii "repolonizacją" to pomysł chybiony, i to nawet podwójnie chybiony. Owszem, hasełko jest chwytliwe – każdy normalny Polak przyzna, że Polacy powinni mieć polskie przedsiębiorstwa i kupować polskie produkty, nawet (albo i: zwłaszcza) jeśli sam robi odwrotnie. Sondaże na pewno pokażą, że pomysł się podoba i zachęcą władzę do grzania tego tematu – ale to pułapka. Pułapka na polityków, którzy nie rozumieją, że w sondażach istnieje coś takiego jak "efekt poprawnościowy".

[...]

Oczywiście, koncern Ringer Axel Springer ma na sumieniu oczywiste przestępstwa przeciwko prawu konsumentów do uczciwej, wolnej o propagandowych manipulacji informacji i takichże opinii. Nie mam co do niego złudzeń już od czasu, kiedy z powodów czysto politycznych odsunął od kierowania "Newsweekiem" założyciela i twórcę sukcesu polskiej edycji tego pisma, Tomasza Wróblewskiego, i pluralistyczny za jego czasów tygodnik, w którym mieścili się i konserwatyści, i liberałowie, zamienił w lewacką politgramotę. Potem było skandaliczne usunięcie redaktora naczelnego "Forbesa" za to, że zdemaskował (nie mijając się z prawdą w ani jednym słowie) oczywiste przekręty otoczonej bezkarnością reprywatyzacyjnej mafii, wyrzucenie na żądanie polityków PO niewygodnego dla nich twórcy i wieloletniego redaktora naczelnego "Faktu", a w końcu przytulenie Tomasza Lisa, do szpiku kości zaprzedanego pomagdalenkowym sitwom i układom. O tym, jak pracownicy onetu łamiąc wszelkie zawarte wcześniej (z ich inicjatywy) ustalenia usunęli mój felieton, gdy ośmieliłem się wyśmiać eurokomisarz Bieńkowską, wspomnę tylko dla porządku, aby nie pomyślał ktoś, że chcę z siebie robić męczennika.

[...]

Interia, o ile mi wiadomo, też należy do kapitału niemieckiego, a nigdy nie zetknąłem się tu z żadną próbą cenzurowania czy sekowania tego, co piszę, choć pewnie wiele z tego nie mogłoby się niemieckim elitom podobać. "Rzeczpospolita" była gazetą uczciwą, i na dodatek konserwatywną, dopóki należała do koncernu brytyjskiego (wcześniej, za Skandynawów, też źle nie było) - a sprowadzona została do roli dziennika rozgłaszającego "najlepsze zmyślone niusy o Kaczyńskim" właśnie przez "repolonizację", gdy tuskowy fagas dał ją na kredyt swemu znajomemu spod śmietnika. Kapitał czysto polski reprezentują też "Gazeta Wyborcza" czy "Polityka" oraz ich Tok FM. A TVN, choć sprawia wrażenie redagowanego przez rosyjską FSB, formalnie należy do Amerykanów, i to na pozór równie pobożnych jak Hanna Gronkiewicz-Waltz.

[...]

Tymczasem sposób na uzdrowienie polskich mediów istnieje i jest jak najbardziej w mocy sejmowej większości. Należy wreszcie przygotować i wprowadzić w życie prawo prasowe. Bo patologie takie, jak folwark zwany Ringer Axel Springer, możliwe są dzięki temu, iż od 27 lat się tego prawa nie doczekaliśmy. Obowiązują przepisy ze stanu wojennego - tak! Pisane pod potrzeby WRON i SB, postawionej przed zadaniem zwalczania podziemnych wydawnictw w taki sposób, aby przed Zachodem można było udawać, że to nie prześladowania polityczne, a ściganie przestępczości gospodarczej. Poza tym, że nic te przepisy nie mają wspólnego z cywilizowanymi standardami wolności słowa, pochodzą z czasów, gdy nikt sobie jeszcze nawet z grubsza nie wyobrażał internetu, portali i mediów społecznościowych.

Czytaj cały felieton "Repolonizacja, czyli walka z wiatrakami"

Czytany 8917 razy

Artykuły powiązane

 • Mściciele w togach Mściciele w togach

  Tomasz Lis nie zawsze był tym elegancikiem w drogich garniturach, którego znacie państwo z telewizji. 

 • Tęczowe hieny Tęczowe hieny

  Czternastoletni uczeń popełnił samobójstwo. Straszna sprawa. Każdy, kto ma dzieci, rodzinę, albo przynajmniej odrobinę empatii i przyzwoitości, uszanowałby ból jego najbliższych.

 • Sieroty po centrum Sieroty po centrum

  Pamiętam z dzieciństwa bajkę o kurczątku, które urwało się z kurnika pozwiedzać trochę świat. Najpierw spotkało indyka. Indor, jak to indor, rozindyczył się, rozgulgotał, nastroszył, więc kurczątko się go przestraszyło i uciekło.

 • I ty zostaniesz aferzystą I ty zostaniesz aferzystą

  Mieć do tabloidów pretensje, że szerzą głupotę i agresję, schlebiają niskim instynktom i żyją z poniżania sławnych ludzi w oczach mas, to jakby mieć pretensje do bobrów, że robią szkody w lesie i niszczą piękne, zdrowe drzewa.

 • Polityka Don Kichota Polityka Don Kichota

  Zakrawa to na paradoks, ale największe sukcesy odnosi PiS tam, gdzie się tego najmniej spodziewano – w gospodarce. Jeden z banków podniósł ostatnio prognozę tegorocznego wzrostu PKB do 4 proc., bezrobocie pozostaje najniższe w całych dziejach III RP – 8,5 proc. – i tak samo po raz pierwszy od 27 lat udało się osiągnąć dodatnie saldo bieżące w handlu zagranicznym. Szczególną dumą PiS stał się jednak stan budżetu – wpływy z podatków wzrosły tak bardzo, że po raz pierwszy od bardzo dawna, jeśli nie i w tym wypadku po raz pierwszy w ogóle, w bieżących obrotach budżetu zanotowano nadwyżkę.