• Polska w pozycji horyzontalnej

  W słowach cenzuralnych nie sposób należycie oddać rozmiarów tej politycznej katastrofy, jaką był antyirański szczyt w Warszawie. Czytaj więcej...
 • Praworządność "na oko"

  Kłopoty pani Aleksandry Dulkiewicz z nazwą jej komitetu wyborczego przeciętnemu Polakowi wydadzą się zawracaniem głowy, ale rzecz jest charakterystyczna. Czytaj więcej...
 • Medialne ogony merdają swymi psami

  Rozmawiałem kiedyś z Władysławem Frasyniukiem - wiem, że brzmi to nieprawdopodobnie, ale, naprawdę, sięgam pamięcią takich czasów, kiedy z ludźmi dziś już kompletnie oszalałymi z nienawiści do PiS dało się normalnie rozmawiać. Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3

piątek, 01 kwiecień 2016 11:18

Naturalna elita i nowy mit

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Dzisiejszy felieton wypada zacząć od informacji, że nie zawiera on lokowania żadnego primaaprilisowego produktu. W dziedzinie zmyślania rzucam od razu biały ręcznik na podłogę, nie mam śmiałości nawet próbować rywalizowania z takimi tuzami newsów z de wziętych, jak media Agory, Ringera Springera czy grupy ITI. Ot, choćby cała wielotygodniowa ich narracja o wizycie Andrzeja Dudy w USA i stawanie na głowie, by wmówić lemingowi, że będzie ona całkowitą klęską i dowodem izolacji Polski...

[...]

To jednak, że wspomniane media prima aprilis uczyniły codziennością, nie oznacza, że czasem im się słowo prawdy nie wyrwie. Co prawda, zwykle obudowane propagandowymi przymiotnikami i zaklęciami, ale mniejsza o nie. Oto na przykład Janusz Majcherek pisze w dzisiejszej "Wyborczej", że "zakłamanej i opartej na przekłamaniach mitologicznej narracji o zamachu smoleńskim, »żołnierzach wyklętych« czy Polsce wstającej z kolan trzeba przeciwstawić porywający mit odwołujący się do symboliki wolności, tak ponoć przez Polaków umiłowanej, a tak obecnie zagrożonej".

[...]

A jakiego typu ludzi porywa mit wielkiego cywilizacyjnego sukcesu, w jakim żyjemy, raju na ziemi zbudowanego przez "ludzi światłych i na pewnym poziomie", którzy "szli do wolności z różnych stron i spotkali się przy Okrągłym Stole" - to widać na manifestacjach KOD-u. Może dlatego, że większość Polaków się na tę wolność nie załapała i wcale nie uważa państwa, które przy Okrągłym Stole ufundowano, za sukces? Nad tym już Majcherek się nie zastanawia. Ale nie wymagajmy, sam fakt, że po 25 latach dostrzegł, że coś z tymi jego mitami nie tak, to dużo.

[...]

Moim skromnym zdaniem, jeśli niemal wszystkie możliwe sławy, wielkie profesory, znane aktory i wszelkie możliwe autorytety jawne, tajne i dwupłciowe agitują przed wyborami za władzą i ta władza ponosi spektakularną klęskę - to jest to oczywisty znak, że elity uważane przez Maziarskiego za "naturalne", a w istocie właśnie lewe, postkolonialne, utraciły społeczny szacunek.

Czytaj cały felieton Naturalna elita i nowy mit

Czytany 6662 razy

Artykuły powiązane

 • Opozycja totalna, czyli instynkt śmierci Opozycja totalna, czyli instynkt śmierci

   

 • Tożsamość z banki Tożsamość z banki

  Zastanawiam się, co takiego my, Polacy, zrobiliśmy aktorom, że akurat oni stali się grupą zawodową najbardziej chyba sfrustrowaną w Polsce, najbardziej gardzącą Polakami i stanowiącą żelazne zaplecze "opozycji totalnej" (bo jedno z drugim ściśle się łączy, o czym za chwilę)?

 • Polska na grillu Polska na grillu

  Nikt nie da ci takich dowodów uznania, jak wrogowie - złorzeczenia, obelżywe poryki i inne wyrazy ze strony nienawiści ludzi podłych to dla uszu mężczyzny zawsze piękna muzyka.

 • Elita totalna Elita totalna

  W świątecznym nastroju zbiera się ludziom na nadmierną szczerość – co w sercu, to na widelcu.

 • Poświąteczny skurcz elit Poświąteczny skurcz elit

  Krzysztof Łoziński, lider KOD, zechciał wreszcie wyartykułować jasno to, co od dawna powtarza się w deklaracjach, apelach i jeremiadach obrońców Konstytucji i Wolności, ale dotąd zawsze "implicite", nie wprost.

Więcej w tej kategorii: « Poker z Targowicą "Mojość" macic »