Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 10 październik 2016 11:43

Gen podległości

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Zapewne nie pójdę na film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”, który właśnie wchodzi na ekrany polskich kin. Im więcej osób, które znam i cenię, mówi mi, że to film znakomity, doskonały, niekiedy pada nawet słowo „arcydzieło” – tym bardziej nie czuję się na siłach. Rzecz w tym, że kiedyś dość dokładnie zapoznałem się z historią rzezi wołyńskich na użytek programu przygotowywanego dla TVP Historia. Owocem tej pracy był także artykuł w sobotnio-niedzielnym dodatku do „Rzeczpospolitej” – „Myśmy wszystko zapomnieli”. Był to wtedy, nie chwaląc się, pierwszy tekst w gazecie wysokonakładowej, zaliczanej do opiniotwórczych, piętnujący zaniechania i tchórzostwo polityków III RP w sprawie Wołynia.

[...]

Jeśli, jak zewsząd słyszę, jest to film dobry, bardzo dobry pod względem siły artystycznego wyrazu – to tym lepiej. Ale tym bardziej na niego nie pójdę. Bo pamiętam, że wtedy, gdy przygotowywałem ten program dla TVP i artykuł dla „Rzepy”, byłem potem przez kilka dni dosłownie chory. Skala potworności tego, co wyrabiała na Wołyniu i we wschodniej Małopolsce upowska dzicz, przekracza wszystko, co działo się w sowieckich łagrach i nazistowskich obozach zagłady. Można się na podobne zapisy natknąć tylko w opisach zbrodni wieków zamierzchłych. Niemcy i Rosjanie zabijali dla samego faktu zabicia. Ukraińcy – dla zadawania cierpienia, dla nasycenia się krwią.

[...]

Kończy trwającą wokół zbrodni od ćwierć wieku zmowę milczenia. Przywraca sto tysięcy pomordowanych rodaków – lub więcej, różne są szacunki krwawego żniwa – zbiorowej pamięci, z której ich rugowano. Czy skończy także tchórzliwą i służalczą wobec odradzającego się z naszą pomocą ukraińskiego nacjonalizmu politykę – tego nie wiem. Ale w każdym razie szansa na to jest coraz większa.

[...]

To, czy nasza ukrainofilska polityka się zmieni, zależy jednak głównie od tego, jakie są jej przyczyny. Ja tego nie wiem i nie rozumiem. PiS sugeruje, że trzeba popierać wszystkich, którzy są przeciwko Putinowi. Ale w sprawie Wołynia płaszczyliśmy się tak samo i za Kuczmy, i za Janukowycza – tak niezrozumiale, że aż powstała spiskowa teoria, że tak nam każą zlobbowane przez Ukraińców USA.

Czytaj "Gen podległości" w Dzienniku Związkowym

Czytany 11010 razy

Artykuły powiązane

 • Pan Bóg jest pisowcem Pan Bóg jest pisowcem

  Jeśli prawdą jest, co napisała w ostatnim "Wprost" Joanna Miziołek (a zwykle jest dobrze w takich sprawach zorientowana), że w kręgach kierowniczych PO wiąże się ogromne nadzieje z filmem "Kler", że zdaniem polityków opozycji jego sukces kasowy przełoży się na zmianę społecznych nastrojów, a ciężkie oskarżenia miotane przez Smarzowskiego wzbudzą falę, która pozwoli "totalnej opozycji" wygrać wyborczy trójskok zwrotem ku radykalnemu antyklerykalizmowi – to na Nowogrodzkiej mogą już chłodzić szampana.

 • Buty za 18 miliardów Buty za 18 miliardów

  Polska już od dłuższego czasu nie ma w liberalnych zachodnich mediach „dobrej prasy”, ale ta propaganda, którą rozkręcono po Święcie Niepodległości, nie znajduje precedensu. Przypomina do złudzenia to co pisała o nas sowiecka „Prawda” i gazety „obozu” po Sierpniu 1980, gdy powstała u nas „Solidarność” groziła rozprzestrzenieniem wirusa wolności do wszystkich „demoludów”.

 • W zaparte W zaparte

  Platformie Obywatelskiej tylko wydaje się, że jej głównym wrogiem jest PiS. Tak naprawdę jest to jej własna przeszłość.

 • Zarządzanie wariactwem Zarządzanie wariactwem

  "Poradnik" tygodnika "Newsweek" dla niepogodzonych z wynikiem ostatnich wyborów obśmieli już chyba wszyscy, ale na wszelki wypadek przypomnę: tygodnik panów Ringera, Springera i Lisa pochylił się ze śmiertelną powagą nad ludźmi, którzy w "Polsce PiS" cierpią, wciąż nie mogąc się pogodzić z wynikami wyborów. Jedna pani nie może spać w nocy, bo myśli o tym "bezmiarze podłości" Kaczyńskiego, inna ma poty, skoki ciśnienia i drżą jej ręce, jeszcze inna "nigdy nie czuła nienawiści, a teraz czuje ją codziennie, jak włącza Tok FM" i słucha w nim o nowych zbrodniach PiS. Ktoś tam znowu, jak ogląda TVP, a zwłaszcza Wildsteina, to ma mdłości i nim trzęsie, ale z jakiegoś powodu ogląda. Ktoś inny miał remontować dom, a teraz nie może, bo PiS. Co przypadek, to lepszy.

 • (O że)sz bardzo dzisiaj (O że)sz bardzo dzisiaj

  Coraz bardziej wygląda to tak, jakby PiS za wszelką cenę starał się zmniejszyć swą popularność i w tym celu podawał opozycji totalnej różne piłki, takie że nic, tylko nogę przyłożyć i będzie gol – a opozycja totalna nawet z najlepszych podań potrafi trafić do własnej bramki.