• Wszyscy ubabrani

  Nie ma, kurde, kogo szanować. To jest dziś nasz największy problem. Nie ma kogo szanować. Czytaj więcej...
 • Niepodległość w czasach obłudy

  Napisałem kiedyś - i będę się trzymał tej metafory, bo uważam, że dobrze oddaje istotę sprawy - że w krajach, które możemy uznawać za normalne, polityka prowadzona jest według logiki piłki nożnej. Czytaj więcej...
 • Bzdury, które zachwyciły Obamę

  "Gazeta Wyborcza" zamieściła "duszosczypatielnyj" tekst Anny Applebaum "Kto mi ukradł przyjaciół", reklamowany jako "brawurowy esej, który zachwycił Baracka Obamę". Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3

poniedziałek, 04 lipiec 2016 13:18

Furia rozwodowa

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Trzymając się użytego przez Angelę Merkel porównania tzw. Brexitu do rozwodu, mamy scenę jak z filmu. Odchodzący mąż perswaduje – no cóż, kochanie, nie wyszło nam, ale przecież jesteśmy dorosłymi ludźmi, rozstańmy się w zgodzie, bez gorszących scen, weźmy adwokatów, niech to potrwa, ale zostanie załatwione rzeczowo. A żona na to prask! w niego talerzem czy wazonem i w krzyk: „Wynoś się w tej chwili, ty taki synu, precz mi z oczu, żebym cię więcej nie widziała!”.

[...]

Charakterystyczne, że kanclerz Niemiec Angela Merkel wypowiada się o decyzji Wielkiej Brytanii zupełnie inaczej – apelując o rozwagę, przemyślenie sposobu, w jaki ma to nastąpić, i poprzedzenie wszystkiego rzeczową analizą sytuacji. Ale Merkel, w przeciwieństwie do szefów europejskich Komisji, Parlamentu i Rady sprawuje nad Unią rzeczywistą kontrolę. Więc musi myśleć o tym, że Zjednoczone Królestwo, czy się ono komu podoba, czy nie, to druga europejska gospodarka, połączona zbyt wielu więzami z kontynentem, aby w ogóle dało się te więzy zrywać, zresztą może to tylko spowodować obopólne szkody.

[...]

Są kraje – na czele z Norwegią – które nigdy nie należały do Unii Europejskiej, ale tak jakby do niej należą, bo są we wspólnym obszarze gospodarczym. Wydaje się, że ku takiemu statusowi powinna się teraz kierować Wielka Brytania. Z punktu widzenia zarówno jej samej, jak i innych gospodarek Europy to rozwiązanie najlepsze. Punkt dojścia rysuje się więc jasno, pozostaje przemyśleć kolejne kroki.

[...]

Rzecz jednak w tym, że eurokracji nie uśmiecha się taka perspektywa, w której za jakiś czas wszyscy uznają, że Anglicy wyszli na Brexicie dobrze. Stanie się to bowiem dla europejskich społeczeństw dowodem, że kierunek wytyczony Traktatem Lizbońskim – orientacja na „superpaństwo” – jest zwyczajnie chybiony. A jeśli Europa od tego kierunku odejdzie, wracając do idei „Europy ojczyzn”, Juncker, Schulz i cała biurokratyczna oligarchia, która się już zdążyła wytworzyć, okaże się zbędna.

Czytaj "Furia rozwodowa" w Dzienniku Związkowym

Czytany 6912 razy

Artykuły powiązane

 • Przegniła Brytania Przegniła Brytania

  Ponieważ wokół sprawy narosło sporo nieporozumień, muszę je wyjaśnić. A ponieważ wszystko zaczęło się od felietonu zamieszczonego tutaj, na interia.pl, muszę uczynić to właśnie w tym miejscu. Mowa o moim wyjeździe do Wielkiej Brytanii w ostatni weekend, który tym razem nie doszedł do skutku.

 • Europa ślepa, głucha i bezmyślna Europa ślepa, głucha i bezmyślna

  Towarzysz Lenin mawiał: "kapitaliści sami sprzedadzą nam sznur, na którym ich powiesimy". Proroctwo nie do końca się spełniło: kapitalizm, którego ostateczną śmierć ogłaszał Lenin sto lat temu, wciąż żyje i ma się nieźle, a ZSSR wręcz przeciwnie.

 • Powiedzmy: Polexit Powiedzmy: Polexit

  My tu się szykujemy na Boże Narodzenia, a na salonach w mediach naszych tak zwanych "elit opiniotwórczych" trwa nieustający halloween. Nic nowego. Owe upadłe "elity" straszą nas bez chwili przerwy już od kilku lat i trudno wyjść z podziwu, że wciąż im się to nie nudzi. 

 • Barbarzyńcy na murach Barbarzyńcy na murach

  "Bo wy, Polacy, szukacie sobie problemów, ciągle się zajmujecie wszystkim, co do was nie należy" – powtórzył mi niedawno pewien rodak, czasowo pracujący pod Londynem, swoją rozmowę z miejscowym.

 • Supermarket Europa Supermarket Europa

  Gdyby Jan Kochanowski miał okazje pisać o naszym członkostwie w Unii Europejskiej, pewnie by użył frazy – „nowe przysłowie Polak sobie kupi – że i przed akcesją, i po akcesji głupi”.