• Wszyscy ubabrani

  Nie ma, kurde, kogo szanować. To jest dziś nasz największy problem. Nie ma kogo szanować. Czytaj więcej...
 • Niepodległość w czasach obłudy

  Napisałem kiedyś - i będę się trzymał tej metafory, bo uważam, że dobrze oddaje istotę sprawy - że w krajach, które możemy uznawać za normalne, polityka prowadzona jest według logiki piłki nożnej. Czytaj więcej...
 • Bzdury, które zachwyciły Obamę

  "Gazeta Wyborcza" zamieściła "duszosczypatielnyj" tekst Anny Applebaum "Kto mi ukradł przyjaciół", reklamowany jako "brawurowy esej, który zachwycił Baracka Obamę". Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3

poniedziałek, 19 październik 2015 10:27

Platforma Ratunkowa

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Partia bardzo nowoczesna Partia bardzo nowoczesna

Bardzo ciekawy przypadek do analizy – próba stworzenia, szybkiego wypromowania i wprowadzenia do polskiego Sejmu partii o nazwie Nowoczesna. Pod pewnymi względami próba prekursorska.

Nowe ugrupowania na polskiej scenie politycznej rodziły się zwykle z rozłamów – tak powstała PO, rzadziej z jednoczenia partyjnych szyldów – takie były początki potęgi PiS i SLD. Palikotowi udało się wskoczyć do Sejmu na poziomie 10 proc. z partią nową, ale korzystał on z ogromnej popularności, jaką zbudowały mu media, gdy był dyżurnym „cynglem” Tuska do znieważania i prowokowania braci Kaczyńskich. Ktoś bardzo stary może jeszcze przypomnieć podobne wklejenie się do parlamentu „na małpę” niejakiej Partii Przyjaciół Piwa, ale ten polityczny wygłup, który okazał się przekrętem, miał miejsce w innej epoce, gdy nie obowiązywał jeszcze próg wyborczy, poza tym i tu zadecydowała popularka bardzo wtedy sławnego telewizyjnego „druha Borygo” i jego „skautów piwnych”, nie mówiąc już o popularności samego chmielowego napitku.

Ryszard Petru do niedawna był dla szerokich rzesz wyborców praktycznie nierozpoznawalny, a kiedy stał się bohaterem mediów, wcale na tym nie zyskuje, bo charyzmy ma tyle, co przeciętny doradca z bankowego okienka. Stosunkowo najlepiej znanym faktem z jego zawodowego życiorysu jest ten akurat, który mocno mu szkodzi – że w czasie, gdy jako ekspert ekonomiczny zachęcał do kredytów we frankach, zapewniając, że są one bezpieczne i że szwajcarska waluta może z czasem tylko tanieć (jak wielu Polaków przekonało się boleśnie, stało się odwrotnie), swój własny kredyt frankowy przewalutował na złote.

Czytaj więcej: "Platforma Ratunkowa" w Dzienniku Związkowym.

Czytany 6042 razy

Artykuły powiązane

 • Faszyzm urojony Faszyzm urojony

  "Opozycja totalna" zachowuje się jak… Nawiasem mówiąc, zauważyłem, że coraz częściej twierdzi ona, iż nazywanie jej w taki sposób to "propaganda PiS". Trzeba najwyraźniej przypomnieć, że "totalną" nie nazwał tej opozycji żaden program telewizyjny ani gazeta, tylko jej własny lider, Grzegorz Schetyna.

 • Aborcja i naziole Aborcja i naziole

  W najnowszym sondażu najgorliwiej chyba nienawidzącego PiS medium, jakim jest TVN, PiS został „wyceniony” na 42 proc., a zsumowane poparcie PO i Nowoczesnej wyniosło dokładnie połowę tego, 21 proc.

 • Nowoczesna – sztandar wyprowadzić! Nowoczesna – sztandar wyprowadzić!

  Katarzyna Lubnauer podpisała Grzegorzowi Schetynie umowę koalicyjną. Spełniło się więc marzenie „Gazety Wyborczej” o „zjednoczeniu opozycji demokratycznej” – i dobrze jej tak.

 • Petru Bis Petru Bis

  „Więcej Budki, będą skutki” – ukuł kiedyś hasło mój redakcyjny kolega Łukasz Warzecha. Oczywiście miał na myśli negatywne skutki dla Platformy Obywatelskiej, której rzeczony Borys Budka jest działaczem.

 • A więc wojna A więc wojna

  W gorących dniach parlamentarnej kampanii wyborczej 2015 Donald Tusk apelował do wyborców o poparcie PO używając argumentu, że jeśli wygra PiS, to znowu, tak jak w 1939 roku, dzieci nie pójdą pierwszego września do szkoły. No i okazało się, że coś było na rzeczy: w tym roku rzeczywiście pierwszego nie poszły. Poszły czwartego.