• Wirtualny Gupek

  Załapałem się jeszcze za młodu na parę wizyt w instytucji o dźwięcznej nazwie "GUKPPiW" (czyli: Główny Urząd Kontroli Publikacji, Prasy i Widowisk), w kręgu pisarzy i wydawców zwanej "gupkiem", a potocznie - cenzurą. Czytaj więcej...
 • I ty zostaniesz antysemitą

  Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś o Marcu 1968 od muzeum "Polin" - a obawiam się, że wśród nie znających miejscowych stosunków, naiwnych cudzoziemców, sporo takich jest - dowie się czegoś takiego: Polacy, antysemici od urodzenia, nienawidzą w swoim kraju "obcych". Czytaj więcej...
 • Polityka symboliczna

  Nowelizacja ustawy o IPN to kolejna już polityczna akcja, przebiegająca według arcypolskiego schematu: najpierw się nadymamy, potrząsamy piąstką i odgrażamy, że z tego, co się słusznie należy, "nikt nam nie weźmie nic", że "nie oddamy ani guzika" - a potem, w zderzeniu z twardą rzeczywistością, tracimy nie tylko wszystkie guziki, ale i całe gacie na dokładkę. Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3

poniedziałek, 19 październik 2015 10:27

Platforma Ratunkowa

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Partia bardzo nowoczesna Partia bardzo nowoczesna

Bardzo ciekawy przypadek do analizy – próba stworzenia, szybkiego wypromowania i wprowadzenia do polskiego Sejmu partii o nazwie Nowoczesna. Pod pewnymi względami próba prekursorska.

Nowe ugrupowania na polskiej scenie politycznej rodziły się zwykle z rozłamów – tak powstała PO, rzadziej z jednoczenia partyjnych szyldów – takie były początki potęgi PiS i SLD. Palikotowi udało się wskoczyć do Sejmu na poziomie 10 proc. z partią nową, ale korzystał on z ogromnej popularności, jaką zbudowały mu media, gdy był dyżurnym „cynglem” Tuska do znieważania i prowokowania braci Kaczyńskich. Ktoś bardzo stary może jeszcze przypomnieć podobne wklejenie się do parlamentu „na małpę” niejakiej Partii Przyjaciół Piwa, ale ten polityczny wygłup, który okazał się przekrętem, miał miejsce w innej epoce, gdy nie obowiązywał jeszcze próg wyborczy, poza tym i tu zadecydowała popularka bardzo wtedy sławnego telewizyjnego „druha Borygo” i jego „skautów piwnych”, nie mówiąc już o popularności samego chmielowego napitku.

Ryszard Petru do niedawna był dla szerokich rzesz wyborców praktycznie nierozpoznawalny, a kiedy stał się bohaterem mediów, wcale na tym nie zyskuje, bo charyzmy ma tyle, co przeciętny doradca z bankowego okienka. Stosunkowo najlepiej znanym faktem z jego zawodowego życiorysu jest ten akurat, który mocno mu szkodzi – że w czasie, gdy jako ekspert ekonomiczny zachęcał do kredytów we frankach, zapewniając, że są one bezpieczne i że szwajcarska waluta może z czasem tylko tanieć (jak wielu Polaków przekonało się boleśnie, stało się odwrotnie), swój własny kredyt frankowy przewalutował na złote.

Czytaj więcej: "Platforma Ratunkowa" w Dzienniku Związkowym.

Czytany 5631 razy

Artykuły powiązane

 • Aborcja i naziole Aborcja i naziole

  W najnowszym sondażu najgorliwiej chyba nienawidzącego PiS medium, jakim jest TVN, PiS został „wyceniony” na 42 proc., a zsumowane poparcie PO i Nowoczesnej wyniosło dokładnie połowę tego, 21 proc.

 • Nowoczesna – sztandar wyprowadzić! Nowoczesna – sztandar wyprowadzić!

  Katarzyna Lubnauer podpisała Grzegorzowi Schetynie umowę koalicyjną. Spełniło się więc marzenie „Gazety Wyborczej” o „zjednoczeniu opozycji demokratycznej” – i dobrze jej tak.

 • Petru Bis Petru Bis

  „Więcej Budki, będą skutki” – ukuł kiedyś hasło mój redakcyjny kolega Łukasz Warzecha. Oczywiście miał na myśli negatywne skutki dla Platformy Obywatelskiej, której rzeczony Borys Budka jest działaczem.

 • A więc wojna A więc wojna

  W gorących dniach parlamentarnej kampanii wyborczej 2015 Donald Tusk apelował do wyborców o poparcie PO używając argumentu, że jeśli wygra PiS, to znowu, tak jak w 1939 roku, dzieci nie pójdą pierwszego września do szkoły. No i okazało się, że coś było na rzeczy: w tym roku rzeczywiście pierwszego nie poszły. Poszły czwartego.

 • Długi grecki miodowy miesiąc Długi grecki miodowy miesiąc

  Zasada „władza jest silna słabością opozycji”, którą przez osiem lat uzasadniano niesłabnącą popularność PO, działa obecnie w odwrotną stronę.