• Paweł Lisicki - Nowa wspaniała przyszłość - spotkanie prowadzi Ziemkiewicz

  W Warszawskiej Galerii Delfiny odbyło się spotkanie autorskie Pawła Lisickiego autora książki Nowa wspaniała przyszłość" które poprowadził Rafał Ziemkiewicz.  Czytaj więcej...
 • Murem za Klepacką, czyli przeciwko Nowemu Zamordyzmowi

  Wściekły atak organizacji LGBT i grzejących się przy nich celebrytów na polską mistrzynię olimpijska, Zofię Klepacką, powinien być dla wszystkich normalnych Polaków sygnałem alarmowym. Czytaj więcej...
 • Nauczyciele ze sztachetą

  Żenada w polskich szkołach jest skutkiem nałożenia się różnych działań i różnych emocji, ale bezpośrednimi sprawcami kłopotów tegorocznych maturzystów i gimnazjalistów są policjanci. Ponieważ w dzisiejszym jazgocie życia publicznego nikt już nie pamięta niczego, co było dawniej niż przedwczoraj, na wszelki wypadek przypomnę: policjanci tuż przed obchodami stulecia odzyskania niepodległości, dzięki wybraniu właściwego momentu zdołali skutecznie chwycić rząd za gardło, przydusić i wydusić podwyżki. Czytaj więcej...
 • Europa nas ocali

  Po tym, jak Władysław Kosiniak-Kamysz wprowadził PSL w koalicję z "tęczowymi" z LGBTQ i z "zielonymi", domagającymi się "otwarcia klatek", zakazu hodowli zwierząt futerkowych, drobiu, a nawet zakazu dojenia krów - wydawało mi się, że już nic głupszego polityczny lider polskiej wsi zrobić nie może. Czytaj więcej...
 • Facebook, Google, Youtube, Twitter: prywatny totalitaryzm

  Ponad trzydzieści lat temu amerykańska telekomunikacja zdominowana została do tego stopnia przez kilka wielkich koncernów, na czele z American Telephone & Telegraph, że praktycznie stworzyły one monopol. Wielcy gracze bez trudu dogadywali się między sobą, uniemożliwiając konkurentom wejście na intratny rynek. Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
czwartek, 08 październik 2015 12:31

Newsletter nr 2

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W Polsce nie da się być pisarzem W Polsce nie da się być pisarzem uziemkiewicza.pl

Szanowni!

Cieszę się, że prenumeratorów przybywa. Powoli rozbudowujemy stronę i staramy się naprawiać niedociągnięcia.

Na razie pochłonęły mnie sprawy związane ze zmianą formalnego statusu (po latach przepłacania w podatkach zdecydowałem się bowiem zarejestrować swa „artystyczną działalność literacką” i inne aktywności jako tzw. indywidualną działalność gospodarczą i skorzystać z dobrodziejstwa podatku liniowego. Innymi słowy, tak jak dotąd byłem „rolnikiem”, tak teraz jestem „przedsiębiorcą”. Być po prostu, normalnie pisarzem w tak szalonym kraju jak III RP nie można.

Kto chciałby więcej na ten temat, zapraszam do sięgnięcia po mój stary – i w części osobistej już nieaktualny – subotnik "Firma Monika Olejnik na tropie KRUS".

W każdym razie duperele związane z nowym sposobem funkcjonowania ograniczyły mocno tegotygodniowe blogowanie. Proszę się nie zrażać. Docelowo strona uziemkiewicza.pl ma być nie tylko zebraniem w jednym miejscu wszystkich moich aktywności, ale także miejscem szybkiego kontaktu i bieżącego komentarza.

Skorzystam z okazji, by poinformować o udanej promocji wczoraj wieczorem w „Cafe Niespodzianka”. Niestety, nie była to promocja mojej książki – w tę, mam nadzieję, już się szanowni zaopatrzyli? – tylko Piotra Goćka. Ale ponieważ ja ze swoją książką byłem pierwszy, więc – niechcący oczywiście – odegrałem wobec Goćka podobną rolę, jaką wobec mnie odegrał kiedyś Piotr Zychowicz. To znaczy: zafartowałem mu (słowo mojej śp. mamy) odbiór.

Co to znaczy? Na moim przykładzie: napisałem książkę o tym, że Polskę doprowadziły w 1939 roku do katastrofy jej elity rządzące prowadząc politykę pustych gestów i godnościowych porywów bez jakiegokolwiek liczenia się z realiami, kierując się jedynie wewnętrznymi rozgrywkami przeciwko opozycji i uleganiem społecznym emocjom, które sami nakręcali. Jej ukoronowaniem był śmiertelny w skutkach zygzak – najpierw mizianie się z Hitlerem i wejście do Zaolzia, a potem przyjęcie „gwarancji” brytyjskich oznaczających skierowanie na siebie niechybnego ataku Niemiec, gdy alternatywą było ultimatum godzące wyłącznie w symbole, bo Gdańska realnie nie mieliśmy, „korytarz” przez Pomorze był naszym własnym starym pomysłem uregulowania problemu tranzytu, a sojusz z Francją był bezwartościowy i jednostronny. Jeśli chcieliśmy walczyć z Niemcami, trzeba było przyjąć ofertę Francji i w 1938, gdy jeszcze można było z nimi wygrać i walczyć w koalicji z Czechosłowacją. Skoro zaś wtedy wybraliśmy opcję niemiecką, to trzeba było w 1939 powiedzieć „b”, pozwolić Niemcom uderzyć na Francję, zbroić się i czekać. To tak w krócie, bo elementów „pięknego samobójstwa” Polski było oczywiście więcej.

No ale Zychowicz wydał wcześniej książkę, że trzeba było iść na ruskich z Hitlerem, to byśmy razem pokonali Stalina, a potem z Zachodem Hitlera i dziś bylibyśmy potęgą. I żaden zakichany recenzent (pardon, były nieloiczne wyjątki) nie zadał sobie trudu przeczytać mojej książki, tylko już wiedział – a, Ziemkiewicz i Zychowicz, to ci, co chcieliby nas skojarzyć z Hitlerem.

Otóż podobny mechanizm sprawia, że „POzamiatane” Goćka odbierane jest jako powtórka mojej „Pychy i Upadku” czyli ksiązka o tym, jak PO się sama zaorała i już po niej. Tymczasem to jest książka o tym, jak PO „pozamiatała” Polskę i jak trudno będzie po jej rządach posprzątać.

Tak, niestety, funkcjonują książki w czasach informacyjnego hałasu i 140-znakowych tłitów. Trzeba czytać i wyrabiać sobie zdanie samemu, co Szanowni – nie mam wątpliwości, skoro są tutaj, najlepszy dowód, że zwykli czynić.

Zapraszam nieustająco do śledzenia nowości na stronie.

Czytany 9461 razy

Artykuły powiązane

 • Co się odwlecze... Co się odwlecze...

  "Nie ma takiej podłości, jakiej nie dopuści się najbardziej nawet liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy" - napisał jeden z klasyków nowożytnej ekonomii.

 • Obywatele, chowajcie portfele Obywatele, chowajcie portfele

  „Ależ było rumakowania: VAT, CIT, banki, franki, hipermarkety… I na koniec plackiem na twarz. Za to atak na polskie MŚP (Małe i Średnie Przedsiębiorstwa) i obywateli” – podsumował prezes Związku Pracodawców Polskich, Cezary Kaźmierczak, w dniu, gdy rząd ogłosił założenia budżetu na rok 2017. Kaźmierczak jest człowiekiem niewłączającym się w „wojnę plemion”, nie ma powodu podejrzewać go o kodomicką tęsknotę „żeby znowu było jak było”, bo za rządów PO-PSL wykazywał bardzo celnie wszystkie ich patologie i choćby z tego tytułu nie miał wstępu na lizusowskie wobec Tuska i Komorowskiego salony. Ale jest człowiekiem trzeźwym, konkretnym – i jego zwięzłe podsumowanie pierwszego roku „dobrej zmiany” powinien sobie PiS naprawdę poważnie wziąć do serca.

 • Nasizm-Kalizm i „formuła Bugaja” Nasizm-Kalizm i „formuła Bugaja”

  Szkoda, że nie wypalił swego czasu pomysł naszego wspólnego z Piotrem Goćkiem infoteinementowego talk-showu (wiem, brzmi to jak zdanie z poradnika „Jak ekscelentnie spikać modern polisz w pięciu prostych lekcjach”, ale co zrobię). Może zresztą jeszcze wypali, nie opuszczamy rąk – ale na pewno nie w tym tygodniu. A gdybyśmy mieli taki program w tym tygodniu, to na pewno bym obstawał przy urządzeniu w nim parodii wizyty premier Szydło w odzyskanej dla Polaków TVP Info.

 • Plusy dodatnie Plusy ujemne Plusy dodatnie Plusy ujemne

  Czy oglądali Państwo debatę na temat naszego faszystowskiego państwa która odbyła się w Parlamencie Europejskim?

  Może Państwa zdziwi to, że w Polsce jest więcej wolności słowa niż w państwach które nas krytykują. Nawet wtedy gdy niszczyli Rzeczpospolitą i UważamRze. 

 • Pycha i upadek - spotkanie w Łomży Pycha i upadek - spotkanie w Łomży

  Zapraszamy na spotkanie autorskie "Pycha i upadek". Transmisja na żywo poniżej.

Więcej w tej kategorii: « Newsletter nr. 1