• Nieważkie zwycięstwo kapitana Schettyno

  Wyroki sądowe to w ogóle w Polsce loteria.  Czytaj więcej...
 • Wojna frustratów

  Dziennikarskim półświatkiem wstrząsnęło nieprzedłużenie przez tygodnik "Polityka" umowy o pracę z Rafałem Wosiem - czyli jego, mówiąc prościej, wylanie z pracy.  Czytaj więcej...
 • Klucz do Schetyny

  To, że częściej piszę tu o opozycji niż o władzy, ma bardzo prostą przyczynę: z punktu widzenia publicysty, felietonisty, opozycja jest ciekawsza. Czytaj więcej...
 • 1
 • 2
 • 3

czwartek, 08 październik 2015 12:34

Atak Macierewiczem

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Co chce ugrać PO? Co chce ugrać PO? fot. YouTube

Centralną postacią kampanii wyborczej stał się Antoni Macierewicz. Zwany zresztą uparcie – między innymi przez panią premier – „Maciarewiczem”. To niby drobiazg, ale ciekawy, pokazujący mentalne powinowactwo tej ekipy z Kolegą Kierownikiem z „Sześćdziesiątki”, uparcie nazywającym Jacka Fedorowicza „kolega Federowiczem”.

Na tę okoliczność posypało się z jednej strony dużo komentarzy w stylu „trzymali go w ukryciu, ale im się urwał i zaorał”, a z drugiej – pouczeń zirytowanego pisowskiego elektoratu – jak można było pozwolić Macierewiczowi gadać i kompromitować. Wszystko to oparte na przekonaniu, że skoro władza dostała wreszcie pretekst do straszenia PiS-em, to na tym zyska, a PiS straci. Nie jestem fanem Macierewicza, ale wszystkie te komentarze uważam za totalnie chybione. Po stronie rządowego agit-propu służą one zaklinaniu rzeczywistości, po stronie sympatyków PiS wynikają ze złych doświadczeń z poprzednich wyborów.

Tymczasem – ani Macierewicz się nie urwał, ani PiS nie stracił nad nim kontroli, ani w ogóle nic realnie się nie wydarzyło. Tytuły o „medialnym benefisie” Macierewicza są czystą propagandą, tak jak cała sprawa. Wypowiedzi, które zmanipulował TVN i inne telewizje, ani nie były niczym horrendalnym, ani nowym, a tej najbardziej atakowanej – o Tusku jako agencie STASI – nie było przecież wcale. Gdyby Macierewicz w ogóle się nigdzie nie pokazał i nic nie mówił, niczego by to nie zmieniło, wyciągnięto by i podobnie spreparowano dowolny jego wywiad.

Dla uważnego obserwatora to, że PO uruchomiła „ssanie” na Macierewicza widoczne było już kilka dni przed cała tą – że użyję słowa modnego na twitterze – „gównoburzą”. „Wyborcza” opublikowała nagle wiadomość o nowym agregacie rosyjskiej armii do wytwarzania sztucznej mgły, która to wiadomość stanowiła zaproszenie, by polityk PiS skorzystał z podłożenia się przez przeciwników i w jakikolwiek sposób wrócił do tematu. A „dziennikarze” z TVN i innych rządowych mediów zaczęli przy każdej okazji pytać o Macierewicza, o aneks WSI i Smoleńsk, najwyraźniej mając polecenie służbowe, by uzyskać jakąkolwiek „setkę” na te tematy. Nieoczekiwanie zresztą o aneksie mówić zaczęła też premier. Decyzja – skierować uwagę lemingów na Macierewicza, albo aneks, albo Smoleńsk (czyli też na Macierewicza) zapadła więc w ścisłym kręgu decyzyjnym kampanii PO już jakiś czas temu i rządowe media po prostu dostały ją „do wykonu”. PiS zresztą chyba zdawał sobie sprawę od dłuższego czasu, że falę robienia z byłego szefa MSW wariata ma w ostatnich przedwyborczych tygodniach jak w banku i sporo zrobił by przekierować jego wizerunek – stąd ogłoszenie, że może być szefem MON, skojarzenie go z tematem caracali i innych przekrętów przy zakupie uzbrojenia, m.in. także wywiad udzielony „Do Rzeczy”.

Co chce ugrać PO? W szerokim elektoracie dominuje potrzeba zmiany, straszenie więc zupełnie już nań nie działa. Eksperci są zgodni, że atak Macierewiczem służyć ma zmobilizowaniu przez PO jej „żelaznego”, partyjnego elektoratu, który, według badań, jest najbardziej ze wszystkich zdeklarowanych grup wyborców zniechęcony i skłonny nie iść na wybory (co zresztą po paśmie błazeństw pani Kopacz dziwić nie może).

Czy raz jeszcze to zadziała i żgnięty strachem leming głosować pójdzie – wątpię, mobilizacja będzie niewielka, a pojawią się skutki uboczne. Najmniejszym jest dalsza erozja wiarygodności agit-propu, bo do części publiczności dotrze jednak, co naprawdę mówił Macierewicz, i jak się to ma do tego, a co mu przypisał redaktor Sobieniowski. Ważniejszym – demobilizacja zaplecza PO w terenie. Z tego chyba centrum decyzyjne Partii nie zdaje sobie sprawy: w sytuacji, gdy panuje powszechne przekonanie, że PiS i tak wygra i będzie rządzić, demonizowanie tej partii i przestrzeganie, że jak dojdzie do władzy, będzie się mścić, bynajmniej nie zachęca – zwłaszcza w Polsce za rogatkami, gdzie bez układu z władzą żyć się nie da – by się wytężyć i powrót PiS „powstrzymywać”, ale właśnie przeciwnie, by się lepiej schować, zamknąć i przyszłej władzy nie narażać.

Wreszcie, w tej części, w której akcja się powiedzie, odwojowanie „leminga” oznaczać będzie odciągnięcie go od Petru i ZLewu, co tylko pozornie się PO opłaca. Owszem, dostanie więcej mandatów, ale jeśli mniejsze antypisy nie wejdą, PiS tym łatwiej zdobędzie parlamentarną większość.

Mówiąc krótko, obwieszczanie jakiegoś przełomu w kampanii i wieszczenie, że PiS na tym strasznie straci a PO zyska nie ma poważnych podstaw. Wygląda raczej na to, że Michał Kamiński i dyrygowane przezeń media wypuszczają już ostatnie strzały z kołczana. Te same, zwracam uwagę, które w ostatnich dniach swojej kampanii wypuszczał Komorowski.

Czytany 14068 razy

Artykuły powiązane

 • Nieważkie zwycięstwo kapitana Schettyno Nieważkie zwycięstwo kapitana Schettyno

  Wyroki sądowe to w ogóle w Polsce loteria. 

 • Klucz do Schetyny Klucz do Schetyny

  To, że częściej piszę tu o opozycji niż o władzy, ma bardzo prostą przyczynę: z punktu widzenia publicysty, felietonisty, opozycja jest ciekawsza.

 • Symetrystę goń, goń, goń Symetrystę goń, goń, goń

  Po trzech latach rządów PiS ich najgorszą stroną nadal pozostaje opozycja. Nic nie zrozumiała, niczego się nie nauczyła i niczego nie zapomniała. Dramat, rozpacz, czarna mogiła.

 • Delegalizacja ONR? Możecie im nakukać Delegalizacja ONR? Możecie im nakukać

  Temat "delegalizowania ONR" wraca jak bumerang, albo jak swego czasu "stawianie Ziobry i Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu" za rzekome doprowadzenie do śmierci byłej minister Blidy. 

 • Przewrót pajacowy Przewrót pajacowy

  "Za granicą opowiadam, jaki w Polsce jest ruch oporu, unikalny na skalę światową" - chwali się Onetowi aktywistka organizacji "Strajk kobiet" Marta Lempart.

Więcej w tej kategorii: « Trąd u ołtarza Newsweek na dnie »