fr2
poniedziałek, 28 listopad 2016 09:22

Raj utracony

Napisał
 • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę
 • Wydrukuj
 • Email
 • Komentarze::DISQUS_COMMENTS
Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Zwycięstwa Orbana czy Kaczyńskiego można było jakoś przeboleć, ale ten Trump to już naprawdę koniec Michnikowego świata. Trzeba zrozumieć, że choć towarzystwo, które przywykliśmy nazywać „salonami”, a które samo zwykło się definiować jako „ludzie na pewnym poziomie” wygłaszało różne postulaty ideologiczne, a jeszcze chętniej definiowało się przez zaprzeczenie poglądów konserwatywnych, prawicowych i „nacjonalizmu” – to tak naprawdę nie o poglądy, przekonania i ideologię w nim chodziło.

[...]

Przecież to, że pieniądze na działalność nie tylko „Krytyki Politycznej”, ale wszelkich lewicowych jaczejek pochodzi „w 90 proc. z zagranicy” to żadne odkrycie. „Kto nam daje gwarancję, że ten ustrój, który umożliwia wolność i postęp, przejdzie wszystkie niebezpieczeństwa? Na kim się opieramy? Że większość jest przeciw nam, to dlatego mamy rezygnować z takiej szansy historycznej? My sowieckimi kolbami nauczymy ludzi w tym kraju myśleć racjonalnie, bez alienacji!” – to stalinowskie wyznanie wiary filozofa Krońskiego jest złotymi zgłoskami wyryte na każdym lewicowym sercu, choć rzadko przywoływane otwarcie.

[...]

Jak taki talib by się poczuł, gdyby już przy wyrwaniu zawleczki Prorok go poinformował, że z tym rajem i dziewicami to była zwykła lipa? Dokładnie tak samo, jak czują się wyznawcy wszelkich odłamów progresizmu na wieść, że nie tylko Wielka Brytania wyszła z Unii, nie tylko Trump wygrał w USA, ale analogiczne zwycięstwa reakcji spodziewane są w Austrii, Holandii, Francji i właściwie wszędzie, gdzie tylko przychodzi termin dorwania się do głosu przez pracowicie i, okazało się, nieskutecznie od dziesięcioleci obezwładniane, ogłupiane i pozbawiane tego głosu „demosy”.

[...]

Teraz towarzystwo to zapluwa się z nieopanowanej wściekłości. Po wspomnianych słowach Michnika dobrotliwie spytałem na twitterze redaktora Wrońskiego, który wielokrotnie się upierał, że państwowe reklamy i prenumeraty to drobna, zupełnie nieistotna część dochodów jego gazety (przypomnę: „dobra zmiana straszliwie nas walnęła po kieszeni, straszliwie”) jak teraz wygląda. W odpowiedzi nazwał mnie „padlinożercą” i napisał że śmierdzę, a być może i jeszcze coś, nie wiem, bo go wyciszyłem. Ale co tam on, proszę obejrzeć, w jaką histerię z nienawiści i frustracji popadła Kazimiera Szczuka – polecam zapis jej rozmowy z Tomkiem Terlikowskim. Co tam się musi dziać w środku!

Czytaj Subotnik Ziemkiewicza: Raj utracony

Czytany 8923 razy

Artykuły powiązane

 • Requiem dla KOD Requiem dla KOD

  I tak nikt by mi nie uwierzył, gdybym udawał, że zamierzam płakać po Komitecie Obrony Demokracji - więc dam sobie spokój. Dało się w tę pokraczną próbę użycia legendy KOR do obrony warstw posiadających III RP wciągnąć nieco ludzi poczciwych, których mi żal - ale też nie jest to żal aż tak dojmujący, żebym się miał ze współczucia pochlastać.

 • Bęc małpę w czoło Bęc małpę w czoło

  To wcale nie jest strzelanie sobie w stopę ani niepotrzebne otwieranie coraz to nowych frontów - jak twierdzi większość tzw. prawicowych komentatorów politycznych (pozostałych już w ogóle nie ma co słuchać, bo gorliwa służba wysadzonym z siodła elitom III RP zmieniła ich w groteskowych, histeryzujących idiotów). PiS wie co robi - co wcale nie znaczy, że robi mądrze. Po prostu widać w jego postępowaniu pewną pijarowską strategię.

 • Pokusa arogancji Pokusa arogancji

  Idąc do wyborów, PiS obiecywał, że zlikwiduje gimnazja i przywróci poprzedni cykl kształcenia – osiem lat szkoły elementarnej, cztery ponadpodstawowej zamiast obecnego – sześć lat elementarnej, trzy gimnazjum, trzy ponadpodstawowej. Nie tylko PiS to obiecywał. Z hasłem likwidacji gimnazjów startowała też Zjednoczona Lewica, która ostatecznie nie weszła do Sejmu, bo podniosła sobie próg wyborczy bezsensownym sojuszem z „panświnistą” Palikotem. Jest to o tyle istotne, że częścią Zjednoczonej Lewicy i sygnatariuszem jej programu był Związek Nauczycielstwa Polskiego. To zresztą było logiczne, bo kiedy gimnazja w roku 1999 wprowadzano, ZNP przeciwko tej zmianie ostro protestował.

 • Klatka Kaczyńskiego Klatka Kaczyńskiego

  Ustawą sejmową obniżono wiek emerytalny, cofając coś, co rząd PO-PSL, z właściwą sobie emfazą nazwał „reformą emerytalną”. Oczywiście było to propagandowe nadużycie – to tak jakby proste podniesienie VAT albo podatku dochodowego nazwać „reformą podatkową” – ale tak mówiono, bo była to jedna z nielicznych konkretnych rzeczy, jakie w ogóle zrobiono za czasów Donalda Tuska, skupionego na niezrażaniu sobie nikogo i odkładaniu wszelkich decyzji na później w oczekiwaniu na posadę w Brukseli.

 • Trump, czyli... nic się nie stało Trump, czyli... nic się nie stało

  Koniec NATO! Koniec Ameryki! Ba, koniec Zachodu jako takiego... Ciemności zapadają nad światem.